Jaki jest aktualny harmonogram budowy elektrowni atomowej w Polsce?

Greenpeace poinformował że dotarł do najnowszego harmonogramu prac spółki PGE EJ 1, z którego wynika, że pierwsza elektrownia jądrowa miałaby rozpocząć prace dopiero w 2031 r. PGE EJ 1 twierdzi, że dokument, na który powołuje się Greenpeace nie został nigdy zatwierdzony przez organy korporacyjne spółki i zapowiada, że w ciągu najbliższych dni zamierza przedstawić opinii publicznej aktualny harmonogram inwestycji.

Greenpeace poinformował dzisiaj, że dotarł do najnowszego harmonogramu prac spółki PGE EJ 1 , powołanej do budowy elektrowni jądrowej w Polsce i że według datowanego na 15 maja br. dokumentu pierwsza elektrownia jądrowa miałaby rozpocząć prace dopiero w 2031 r.

Greenpeace wskazał m.in., że jest to sprzeczne z informacjami podawanymi dotychczas do publicznej wiadomości i przypomniał, że pierwotnie zakładano, że pierwsza elektrownia powstanie już w 2019 roku, a zatem ,że ujawniony dokument pokazuje, iż projekt opóźniony jest już o 12 lat względem pierwotnych założeń.

- Aż 12 lat opóźnienia w harmonogramie prac pozwala założyć, że elektrownia jądrowa nie powstanie w Polsce nigdy. Mówiło o tym już wielu ekspertów i polityków. Teraz widzimy czarno na białym, że nie o budowę tu chodzi, tylko o przedłużanie w nieskończoność samego procesu przygotowań inwestycji. Społeczeństwo jest wprowadzane w błąd. Mamy nadzieję, że ujawnienie tego harmonogramu będzie zimnym prysznicem dla tych nielicznych osób, które jeszcze wierzą w możliwość budowy EJ w Polsce – powiedział Iwo Łoś ekspert Greenpeace ds. bezpieczeństwa energetycznego, cytowany w komunikacie organizacji.

W związku z opublikowaniem na stronie internetowej Greenpeace Polska harmonogramu projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej (dokument „NPP Schedule 20150515”), PGE EJ wydała oświadczenie.

PGE EJ 1 oświadczyła, że harmonogram projektu budowy elektrowni jądrowej jest obecnie weryfikowany i aktualizowany, a daty przedstawione w dokumencie oraz w informacji prasowej Greenpeace, w tym data uruchomienia pierwszego bloku, nie mogą być traktowane jako wiążące, bo dokument, przygotowany został kilka miesięcy temu przez jednego z doradców, nie został nigdy zatwierdzony przez organy korporacyjne spółki.

- Dokument przedstawiony na stronie internetowej Greenpeace Polska nie jest oficjalnym harmonogramem projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, a stanowi jedną z kilku wersji analitycznych harmonogramu, nad którym spółka pracowała w ostatnich miesiącach. W ciągu najbliższych dni spółka zamierza przedstawić opinii publicznej aktualny harmonogram inwestycji – oświadczyła PGE EJ 1 .

To byłoby wskazane, bo ostatnio daty planowanego przez PGE uruchomienia elektrowni jądrowej zaczynają się mnożyć. W przekazanym niedawno do konsultacji publicznych prze PSE „ Planie rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2016-2025” znalazła się informacja, że zgodnie z przeprowadzoną w 2014 roku przez PSE ankietyzacją, PGE przekazała zmodyfikowany, w stosunku do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, scenariusz uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej i że zgodnie z nim PGE planuje uruchomienie pierwszego bloku jądrowego o mocy z zakresu 700-1650 MW w 2029 roku.

źródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.