Japończycy zainteresowani budową elektrowni jądrowej w Polsce

- Jesteśmy zadowoleni wstępnym zainteresowaniem japońskich firm projektem budowy elektrowni jądrowej w Polsce - powiedział Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w MSP podczas spotkania z Yosuke Takagi, wiceministrem gospodarki, handlu i przemysłu Japonii.

Zdzisław Gawlik, cytowany w komunikacie wydanym przez resort skarbu państwa, powiedział także, że resort liczy na udział japońskich dostawców technologii w postępowaniu zintegrowanym, które ma na celu doprowadzić do podjęcia decyzji o budowie elektrowni atomowej w Polsce.

- Jeśli chodzi o realizację projektu budowy elektrowni jądrowej, atomowej w Polsce, takie firmy japońskie jak Hitachi, Toshiba, czy Mitsubishi są tym tematem bardzo zainteresowane. Chciałbym zapewnić, że firmy te dysponują najlepszymi, najbardziej bezpiecznymi technologiami w produkcji energii atomowej. Technologiami, które wykorzystują już te bardzo tragiczne doświadczenia elektrowni jądrowej Fukushima. Jestem przekonany i wierzę w to, że możemy przyczynić się do sprawnej realizacji projektu budowy elektrowni atomowej w Polsce - powiedział Yosuke Takagi.

Yosuke Takagi zapewnił, że jego rząd jest gotowy wesprzeć realizację tego projektu, zarówno jeśli chodzi o szkolenia specjalistów, działania systemowe, czy też wsparcie finansowe.

- Cieszę się z deklaracji pana ministra, że rządowe agencje kredytowe Japonii, mogłyby współuczestniczyć w budowaniu tego projektu, który ma być realizowany przez narodowe czempiony, jak PGE, Grupę Tauron, Grupę Enea, spółki z sektora energetycznego i KGHM - powiedział Zdzisław Gawlik.

W ocenie wiceministra, polsko-japońska współpraca w sektorze energetycznym, rozwija się w sposób modelowy.

- W obszarze energetyki jesteśmy wielkim placem budowy - od południa po północ na terenie naszego kraju różne grupy energetyczne realizują bardzo wiele inwestycji na skalę niespotykaną w historii Polski. Większość tych inwestycji jest prowadzona we współpracy z japońskimi dostawcami - powiedział Zdzisław Gawlik.

Podczas kwietniowego VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przedstawiciele japońskich firm zapewniali, że na budowie polskiej elektrowni jądrowej liczą na współpracę z polskimi firmami.

- Potrzebujemy znakomitych lokalnych firm, które mogą pracować na budowie elektrowni jądrowej w Polsce. W Polsce takich firm jest wiele. Przygotowujemy już listę dostawców, z którymi będziemy mogli współpracować przy polskim projekcie jądrowym - zadeklarował w Katowicach Takao Kurihara, dyrektor generalny ds. systemów jądrowych, dział sprzedaży międzynarodowej i marketingu, kierownik departamentu rozwoju energetyki jądrowej Litwy z Hitachi Power Systems Company.

źródło: wnp.pl

 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.