Japońsko-francuskie konsorcjum zbuduje atomówkę w Turcji

3 maja premier Turcji Tayyip Erdogan oraz premier Japonii Shinzo Abe podpisali w Ankarze kontrakt na budowę elektrowni jądrowej w Turcji o mocy ok. 4,8 tys. MW. Koszt inwestycji to 22 mld dolarów.

Elektrownię ma zbudować konsorcjum dwóch firm z Japonii: Mitsubishi Heavy Industries oraz Itochu Corporation z francuską grupą GDF Suez. Elektrownia zostanie wyposażona w reaktory ATMEA, produkcji francuskiej grupy Areva.

Elektrownia ma powstać w prowincji Sinop na wybrzeżu Morza Czarnego, w azjatyckiej części Turcji. 

45 proc. udziałów w mającej powstać elektrowni będzie miało tureckie państwo, na razie nie ujawniono jakie udziały w Elektrowni będą mieli pozostali partnerzy.

Budowa będzie częściowo finansowana przez Nippon Export and Investment Insurance (NEXI), japońską agencję kredytową oraz francuskiego ubezpieczyciela kredytowego Coface. 

Konsorcjum będzie również prowadzić prace nad lokalizacją kolejnej elektrowni jądrowej w Turcji. 

Obecnie rosyjski koncern Rosatom przygotowuje się do budowy pierwszej w Turcji elektrowni jądrowej, której budowa ma się rozpocząć w połowie 2015 r. Jej oddanie zaplanowano na rok 2019. 

Turecki rząd stawia na szybki rozwój energetyki jądrowej, jego celem jest osiągnięcie przez energetykę jądrową 15 proc. udziału w produkcji energii elektrycznej w 2030 r.

 

Autor: Dariusz Ciepiela

Źródło: WNP.PL


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.