Kadry dla energetyki jądrowej: Najpierw trzeba wiedzieć, kto będzie potrzebny

W 2020 r. ma się rozpocząć w Polsce budowa elektrowni jądrowej. Pierwszy blok stanie do końca 2024 r. Czy będą wówczas gotowe również kadry do jego obsługi?

– Uważam, że do 2024 r. wykształcimy wysoko wyspecjalizowane kadry do pracy w energetyce jądrowej. Tym bardziej że nie mówimy tutaj o kilkuset osobach – uważa Konrad Świrski, profesor Politechniki Warszawskiej, prezes Transition Technologies i ekspert ds. energetyki.

Zdaniem Ziemowita Iwańskiego, dyrektora wykonawczego GE Hitachi Nuclear Energy, personel zatrudniony w bloku elektrowni jądrowej w trakcie jej eksploatacji to maksymalnie 800 osób, a przy dwóch blokach jednej elektrowni zatrudnienie można ograniczyć nawet do 1000-1200 osób.

Niby nie dużo, ale na horyzoncie pojawia się inny problem. – Boję się, że wykształcimy kadrę, która nie będzie miała później gdzie pracować. Szkopuł w tym, że nie wiemy dokładnie, jakie miejsca pracy powstaną i możemy wykształcić osoby o specjalizacjach, które nie będą potrzebne. Na razie nie pojawił się żaden zintegrowany program wymagań wobec rynku pracy w energetyce jądrowej, a sam projekt budowy elektrowni jest jeszcze w bardzo początkowej fazie – zauważa Świrski.

Masowe kształcenie nie ma sensu

Obecnie kilkanaście uczelni stara się o to, żeby kształcić w zakresie energetyki jądrowej. Zdaniem Świrskiego to absurdalne. Jeśli potrzebnych będzie kilkaset wysoko wyspecjalizowanych osób do obsługi elektrowni, to ich kształceniem powinny zająć się dwie, co najwyżej trzy uczelnie w kraju.

– Podobnie jest np. w Szwecji. Miejsca pracy w energetyce jądrowej są wciąż mocno limitowane, dlatego porywanie się na masowe kształcenie jest pomyłką. Najważniejsza powinna być jego jakość – wyjaśnia Świrski.

Na Wydziale Mechaniki Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej istnieje specjalizacja Nuclear Power Engineering, kończąca się tytułem magistra. Studia są dłuższe o jeden semestr, który studenci poświęcają na praktyki w ośrodkach związanych z energetyką jądrową – głównie za granicą (Francja, Niemcy) lub w NCBJ (Narodowe Centrum Badań Jądrowych).

– Mamy około 30 studentów na roku. Prowadzimy także studia doktoranckie wraz z partnerami krajowymi (PGE EJ1, NCBJ, Politechniką Gdańską) i międzynarodowymi (Francja, Korea, USA), gdzie mamy kolejnych 30 doktorantów i pierwsze otwarte przewody doktorskie. Edukacja jest wysoko specjalistyczna i powiązana z intensywną współpracą międzynarodową, dlatego niezbędna jest tu również znajomość angielskiego – wyjaśnia Konrad Świrski.

Dopóki w Polsce nie powstanie elektrownia jądrowa, studenci nie będą mieli gdzie uzupełniać swojej wiedzy o praktykę i doświadczenie, a w wypadku tak wysoko wyspecjalizowanych stanowisk pracy jest to kluczowe.

– Oni muszą przejść tok bardzo intensywnych studiów, a później jeszcze szkolenie specjalistyczne. Gdy szkolimy pilotów, to musimy im dać samolot do latania. Tutaj jest tak samo – podsumowuje profesor Politechniki Warszawskiej.

W cenie osoby z międzynarodowym doświadczeniem

Dlatego początkowo na polskim rynku w cenie z pewnością będą specjaliści z międzynarodowym doświadczeniem w projektach związanych z energią atomową.

– Do tej pory nie ma w Polsce takich projektów, zatem na wagę złota są wszyscy specjaliści pracujący we Francji czy w Rosji i mający dostęp do tych technologii. Jeżeli ktoś taki planuje wrócić do Polski, to na pewno bez problemu znajdzie pracę – przekonuje w rozmowie z Newserią Michał Młynarczyk, prezes Hays Poland.

W pierwszej kolejności potrzebne są jednak zespoły do budowy elektrowni, a dopiero później do jej obsługi. Szacuje się, że bezpośrednie zatrudnienie na placu budowy dla jednego bloku jądrowego może rocznie wynosić średnio 1,5 tys. osób, a w okresie szczytu budowlanego wzrosnąć nawet do 4,5 tys.

źródło: pulshr.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.