„Klaster Europolbudatom w budowie”, Magdalena Szlaz, elektrownia-jadrowa.pl

W związku z projektem budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, w „budowie” jest również klaster firm pod nazwą Europolbudatom. Grupa ta koncentruje wszystkie firmy, które na wzór Elektrobudowy wspierającej prace konstrukcyjne elektrowni atomowej w Olkiluoto, chciałyby brać udział w budowie pierwszej siłowni jądrowej w Polsce.

Klaster ma się w pełni uformować do końca maja bieżącego roku. Zbigniew Bachman, prezes Fundacji Wszechnicy Budowlanej, wspiera polskie firmy w staraniach o kontrakty dotyczące prac konstrukcyjnych przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce.

Chcemy, aby polskie firmy były konkurencyjne na rynku krajowym, a szczególnie europejskim. Postanowiliśmy poszukać takiej formuły organizacyjnej, która zapewni bliską współpracę z nauką, organizacjami promującymi energetykę jądrową oraz poszczególnymi przedsiębiorstwami, także z otoczenia biznesu budowlanego.

Zbigniew Bachman podkreśla, że już dzisiaj polskie firmy takie jak Elektrobudowa, Polbau Opole czy Format z Warszawy doskonale sprawdzają się w budowie trzeciego bloku fińskiej Elektrowni Jądrowej Olkiluoto. Jednocześnie kładzie nacisk, że rolą Klastra nie jest popularyzowanie technologii, lecz firm, które swoim wieloletnim doświadczeniem wsparłyby same prace konstrukcyjne.

Klaster Europolbudatom jest szansą na zrzeszenie firm o różnorodnym profilu działania, a dla mniejszych przedsiębiorstw na uczestnictwo w projekcie w roli podwykonawców chociażby elementów konstrukcyjnych. Klaster ma za zadanie budować konkurencyjność Polski na tle rynków zachodnich, które już dziś prężnie działają w energetyce jądrowej choćby w Obwodzie Kaliningradzkim, w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech czy w Bułgarii.

W chwili obecnej Klaster znajduje się w Fazie budowy, jednak zgodnie z zapewnieniami Zbigniewa Bachmana finalny kształt i formę ma przyjąć z końcem maja 2011.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.