Kłopoty CEZ z budową nowych bloków jądrowych.

CEZ prawdopodobnie przedłuży negocjacje z oferentami chcącymi zbudować dwa nowe bloki jądrowe w Elektrowni Temelin. CEZ prowadzi również negocjacje z czeskim rządem ws. wsparcia dla tej inwestycji.

CEZ kontynuuje intensywne negocjacje z oferentami, chcącymi zbudować bloki 3 i 4 w elektrowni jądrowej w Temelinie. Negocjacje rozpoczęły się w na początku kwietnia 2013 r. CEZ przyznaje, że wciąż wiele kwestii pozostaje otwartych. Zdaniem czeskiego koncernu konieczne jest, aby osiągnąć porozumienie w sprawie takiego brzmienia umów i wszystkich związanych z tym dokumentów, aby obejmowało wszystkie rodzaje ryzyka.
Ze względu na zakres dokumentacji, jej złożoności oraz ilości wprowadzanych w niej zmian CEZ przewiduje, że oprócz negocjacji, które zaplanowano na koniec lipca br., szczegółowe negocjacje będą kontynuowane we wrześniu i październiku 2013 r.

- Całkowity czas trwania naszych negocjacji z oferentami zależy od tego, jak szybko stanowiska oferentów zbliżą się do wymagań CEZ - mówi Ladislav Kříž, rzecznik CEZ.

Decyzja o budowie nowych bloków jądrowych będzie uzależniona także od Narodowej Strategii Energetycznej oraz regulacji prawnych gwarantujących opłacalność tej inwestycji.

- Pierwotny harmonogram zakładał, ze wykonawca zostanie wybrany już w tym roku. Zamierzamy jeszcze w tym roku przygotować projekt, który da się zrealizować, to znaczy uzgodnić dobrą cenę i wynegocjować warunki, które będą rekompensatą braku funkcjonalności na rynku energii. Jeżeli będziemy potrzebowali więcej czasu na uzgodnienie tych kwestii to będziemy czekać, ponieważ dla nas najważniejsze jest dobre przygotowanie projektu i warunków jego realizacji - mówi wnp.pl Pavel Cyrani, członek zarządu CEZ ds. strategii.

Pavel Cyrani zwraca uwagę, że przy obecnych cenach energii, wynoszących ok. 40 euro za MWh, wybudowanie nowych bloków jest niemożliwe, dlatego CEZ dyskutuje z rządem nad znalezieniem rozwiązania tego problemu i wypracowania modelu wsparcia dla nowych źródeł jądrowych.

Jego zdaniem w Czechach może zostać zastosowany taki wariant wsparcia dla energetyki jądrowej, jaki rozważa się w Wielkiej Brytanii.

- To jeden z wariantów jaki rozważamy. Wydaje się, że model jaki opracowano w Wielkiej Brytanii, czyli system kontraktów różnicowych (CFD) jest rozsądnym rozwiązaniem. Wsparcie w postaci feed-in tariff, jakie zastosowano w Niemczech do wsparcia OZE, nie nadaje się do wsparcia elektrowni jądrowych - ocenia Pavel Cyrani.

CEZ zakłada, że pierwszy z nowych bloków w Elektrowni Temelin zostanie oddany w 2025 r.

Budowa dwóch nowych bloków w elektrowni jądrowej Temelín jest jednym z priorytetów inwestycyjnych grupy CEZ. Czeski koncern chce w Temelinie zbudować dwa bloki po ok. 1000 MW. Wymagania przetargowe mówią też o zapewnieniu zestawów paliwowych na dziewięć lat pracy reaktorów.

W lipcu 2012 r. swoje oferty na budowę dwóch bloków w Temelinie złożyły Areva, Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200. Areva zaproponowała reaktor EPR (dwa reaktory EPR budowane są w Chinach, trzeci w Finlandii, czwarty we Francji).

Westinghouse zaoferował konstrukcję AP 1000 (na świecie powstają cztery takie reaktory: dwa w Stanach Zjednoczonych i dwa w Chinach).

Konsorcjum czeskiej Skody JS kontrolowanej przez Rosjan "nuklearnej" filii koncernu Skoda - oraz rosyjskich firm Atomstroyexport i Gidropress zaoferowało reaktor MIR.1200, czyli eksportową modyfikację rosyjskiej konstrukcji VVER-1000.

CEZ jednak z powodów proceduralnych odrzucił ofertę Arevy i obecnie na placu boju o inwestycję w Temelinie pozostały Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200.

Obecnie w Elektrowni Temelin pracują dwa reaktory po 1000 MW, w drugiej elektrowni jądrowej należącej do CEZ - Dukovany - zainstalowane są cztery reaktory po 510 MW każdy.

 

Źródło: WNP.PL

Autor: Dariusz Ciepiela


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.