Korea Płd. zainteresowana polskim atomem i łupkami.

Firmy z Korei Południowej zainteresowane są udziałem w polskim programie jądrowym oraz poszukiwaniami i wydobyciem gazu łupkowego.

-  Zapraszamy potencjalnych oferentów do budowy elektrowni jądrowych w Polsce – mówił Krzysztof Majka, ambasador Polski w Korei Południowej w wywiadzie dla dziennika Korea Times.Zdaniem Krzysztofa Majki polski projekt jądrowy powinien być obszarem najwyższego zainteresowania ze strony takich koreańskich jak Korea Electric Power Corp (KEPCO) czy Doosan. 

KEPCO koncentruje swoją działalność w Korei Płd, ale pod koniec 2009 r. podpisał umowę wartości 20,4 mld dol. na budowę elektrowni jądrowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Koreańczycy mają zbudować cztery bloki po 1400 MW każdy, pierwszy ma być gotowy już w 2017 r. To pierwszy zagraniczny kontrakt KEPCO. 

Dziennik przypomina, że w Korei Płd już dwukrotnie gościła Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. rozwoju energetyki jądrowej, która zachęcała koreańskie firmy do współpracy w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. 

Ambasador Krzysztof Majka zachęcał koreńskie firmy także do udziału w polskim projekcie łupkowym. 

Korea Times podkreśla, że wśród wielu międzynarodowych przedsiębiorstw, które zaangażowały się w poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, nie ma jeszcze żądnego podmiotu z Korei Płd. 

- Koreańskie firmy inwestują w rezerwy gazu łupkowego za granicą. Dlaczego nie w Polsce? – pytał ambasador i zachęcał koreańskie firmy do wzięcia udziału w poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce. 

Dziennik informuje, że w 2012 r. Korea National Oil Corp zainwestowała 1,55 miliarda dolarów na projekt gazu łupkowego w Teksasie. KOGAS bada także potencjalne złoża gazu łupkowego w Kanadzie.

 

Autor: Dariusz Ciepiela

Źródło: WNP.PL


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.