Legislacja atomowa w Polsce nabrała tempa, Magdalena Szlaz, elektrownia-jadrowa.pl

Prace rządu nad legislacją atomową nabrały tempa. Do komisji nadzwyczajnej po drugim czytaniu trafił pakiet atomowy, zawierający projekty ustaw niezbędnych, by stworzyć podstawy prawne dla rozwoju tej gałęzi energetyki w Polsce. Co więcej, ze względu na bardzo restrykcyjne wymogi UE w zakresie emisji CO2 coraz więcej koncernów energetycznych jak Tauron czy Enea jest zainteresowanych inwestowaniem właśnie w elektrownie jądrowe.

Jeszcze dziś komisja nadzwyczajna ma się zająć projektami ustaw pakietu atomowego, ze względu na zgłoszone poprawki. Jedna z nich dotyczy tzw. funduszu likwidacyjnego, na który to operator elektrowni jądrowej będzie zobowiązany do wpłacania środków na jej przyszłą likwidację. Jeśli prace zakończą się zgodnie z planem czyli wszelkie przepisy zostaną uchwalone do połowy tego roku, wówczas będzie można rozpocząć etap drugi: wybór lokalizacji oraz technologii jądrowej. Zgodnie ze słowami Wojciecha Saługi, przewodniczącego komisji ds. energii jądrowej, elektrownia jądrowa wbrew licznym pogłoskom nie powstanie na południu polski z wielu względów. Przeszkodą są m.in. uwarunkowania geologiczne jak i brak dużego zbiornika wody, któregy mógłby służyć jako naturalne chłodziwo. Ponadto, południe Polski to region zarezerwowany dla rozwoju energetyki odnawialnej jak np. farmy wiatrowe, ze względu na sprzyjające warunki.

Mimo, że Fukushima wywołała dyskusję na temat przyszłości energetyki jądrowej na świecie okazuje się, że w Polsce coraz więcej firm opowiada się za tego rodzaju rozwiązaniami. Unijne
wymogi dotyczące ograniczania emisji CO2 są coraz bardziej restrykcyjne, a dla samych firm nieopłacalne. Dodatkowy podatek na węgiel może się również przyczynić do podwyżki cen za enegię elektryczną. Ta sytuacj skłania coraz więcej koncernów energetycznych do inwestowania w atom, by odpowiedzieć na rosnące potrzeby energetyczne, a także obniżyć cenę za energię. Dariusz Lubera, prezes Grupy Tauron, potwierdził wczoraj, że firma rozpatruje inwestowanie w siłownie jądrowe i bierze pod uwagę udział w roli partnera PGE w pracach nad budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Wraz z zagranicznymi partnerami firma rozpoczęła już szkolenia swojej kadry w tym zakresie. Enea, podbnie jak Tauron, zamierza inwestować w atom.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.