M. Woszczyk: technologia jądrowa wzmocni pozycję PGE, wnp.pl

Technologia jądrowa ma takie zalety, że w długim terminie umacnia, utrzymuje pozycję PGE jako lidera nie tylko w segmencie wytwarzania, ale jako lidera w dostarczaniu jakości jaką jest bezpieczeństwo energetyczne - powiedział Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE.
Podczas konferencji prasowej związanej z przyjęciem przez rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE, której władze w 2009 wyznaczyły rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, ocenił znaczenie przyjęcia PPEJ przez rząd i odniósł się m.in. do możliwych rozwiązań zapewniających opłacalność inwestycji.

Według Woszczyka przyjęcie PPEJ przez rząd to bardzo ważne zdarzenie z co najmniej dwóch powodów.

- Po pierwsze, strategia którą PGE opublikowała jeszcze w lutym 2012 zakłada, że jednym z istotnych kierunków inwestycyjnych PGE jest energetyka jądrowa. Generalne przesłanki strategiczne są dość oczywiste - praktycznie zerowa emisyjność CO2, relatywnie niski w stosunku od innych technologii udział paliwa w kosztach wytwarzania i też bardzo niska wrażliwość na ewentualne fluktuacje cen tego paliwa sprawiają, że profil ryzyka jest korzystny dla tej technologii - mówił prezes Woszczyk.

Jako drugi powód oceny, że przyjęcie PPEJ przez rząd jest istotne szef PGE wskazał kreowanie przez wczorajszą decyzję rządu przewidywalnego otoczenia prawno-regulacyjnego, w którym PGE przyjdzie działać, a mówiąc inaczej potwierdzenie dotychczasowych zamiarów rządu co do kierunku zmiany polskiego miksu energetycznego, kierunku realizacji polskiej polityki energetycznej.

- W polskich warunkach dla grupy kapitałowej PGE energetyka jądrowa - obok zasadniczego kierunku jakim jest modernizowanie aktywów opartych na węglu - może być jednym z najtańszych sposobów poradzenia sobie z ambitnymi celami europejskiej polityki energetyczno-klimatycznej. Mam na myśli ograniczanie emisji CO2 podtrzymywane niezmiennie przez Unię - mówił Woszczyk.

Prezes PGE podkreślał, że budowa elektrowni jądrowej wymaga otoczenia, które zapewnia ekonomiczną przewidywalność inwestycji w długim okresie, a z punktu widzenia inwestora "nie ulega wątpliwości, że to przedsięwzięcie musi być ekonomicznie opłacalne, a więc zakładam, że z punktu widzenia gospodarki też tak być powinno"

- Koniec końców produkt trafia do klienta. Jako PGE chcemy być długoterminowo liderem w dostarczaniu bezpieczeństwa energetycznego naszym klientom; komfortu, że prąd jest zawsze dla klienta dostępny. Technologia jądrowa ma właśnie takie zalety, że w długim terminie umacnia, utrzymuje pozycję PGE jako lidera nie tylko w segmencie wytwarzania, ale lidera w dostarczaniu jakość jaką jest bezpieczeństwo energetyczne - mówił Woszczyk.

Prezes PGE przypomniał, że grupę w najbliższym czasie czeka m.in. przygotowanie i przeprowadzenie postępowania zintegrowanego, czyli znalezienie partnera w zakresie dostawy technologii, ale "przede wszystkim partnera lub partnerów, którzy będą skłonni partycypować finansowo" w przedsięwzięciu.

- Używając porównania można powiedzieć, że czas intensywnej rozgrzewki mamy za sobą i przystępujemy do swoistego maratonu jeśli chodzi o program jądrowy. Innymi słowy, skończył się okres kiedy poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy mamy ten program realizować. Dzisiaj szukamy odpowiedzi na pytanie jak w sposób optymalny doprowadzić do powstania energetyki jądrowej w Polsce - powiedział Woszczyk.

Prezes PGE poinformował, że w procesie przygotowania do budowy elektrowni jądrowej PGE spodziewa się otrzymania decyzji zasadniczej na przełomie lat 2017/2018 (tzw. decyzję zasadniczą wydaje minister gospodarki, a jej uzyskanie jest warunkiem ubiegania się o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej). Woszczyk nie krył, że PGE uważnie przygląda się rozwiązaniom stosowanym na świecie, a zapewniającym opłacalność inwestycji atomowych.

- W szczególności w Europie przyglądamy się rozwiązaniom brytyjskim i postępom Brytyjczyków w sprawie ich pomysłów na budowanie przewidywalności ekonomicznej projektów jądrowych, jakimi są na przykład kontrakty różnicowe. Jeżeli pomysł Brytyjczyków zakończy się sukcesem - w tej chwili rząd Wielkiej Brytanii prowadzi dialog z Komisją Europejską w tym obszarze - to będzie nam łatwiej. Będziemy szli po przetartych śladach, a to oznacza mniejsze ryzyko, ale to nie oznacza, że dokładnie to rozwiązanie musi być przyjęte i zastosowane w warunkach polskich - powiedział Woszczyk.


Autor: Ireneusz Chojnacki
Źródło: WNP.PL


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.