MG: program energetyki jądrowej nadal może być zrealizowany w terminie

W środę, 8 kwietnia br., odbyło się posiedzenie nadzwyczajnej komisji ds. energetyki i surowców energetycznych, które było poświęcone realizacji przyjętego przez rząd w styczniu ubiegłego roku Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Wiceminister Gospodarki podkreślił, że program budowy pierwszej elektrowni jądrowej nadal ma szansę być zrealizowany w terminie.

W trakcie posiedzenia wiceminister gospodarki, Jerzy Pietrewicz, podkreślał, że mimo pojawiających się problemów, PPEJ nadal może być zrealizowany w terminie, pod warunkiem ”pełnej mobilizacji wszystkich uczestników tego procesu". W pierwotniej wersji program zakłada rozpoczęcie budowy pierwszego bloku pierwszej elektrowni w 2019 r., a jego uruchomienie - do końca 2024 r.
 
Z kolei Tomasz Nawrocki, zastępca dyrektora Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki podkreślał, że o ile kwestie legislacyjne i związane z finansowaniem projektu są do pokonania, o tyle głównym wyzwaniem dla programu pozostaje pozyskanie akceptacji społecznej, bez której nie ma szans na powodzenie.

Nawrocki stwierdził, że obecnie możemy obserwować stały wzrost poparcia dla idei budowy elektrowni jądrowej, a także wysokie poparcie wśród mieszkańców potencjalnych lokalizacji obiektów energetyki atomowej, co stanowi swoisty ewenement.

Jego zdaniem, z uwagi na fakt, że program będzie realizowany przez kilka kadencji parlamentarnych, kluczową rolę dla jego realizacji będzie miała stabilność sceny politycznej.

 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.