Międzynarodowe Forum Energetyki Jądrowej 29 listopada 2012

Międzynarodowe Forum Energetyki Jądrowej

W czasie gdy po świecie wciąż krąży widmo katastrofy jądrowej, jaka podobno zagrażała Japonii w związku z pamiętnym tsunami w 2011 roku, a sąsiednie Niemcy deklarują stopniową likwidację tej gałęzi energetyki, w Polsce konkretyzuje się plany budowy pierwszej siłowni jądrowej. Płyniemy pod prąd czy po prostu zachowujemy zdrowy rozsądek, gdy inni wpadają w nieuzasadnioną panikę?

 

Nie ulega wątpliwości, że polski bilans energetyczny nie wypada nadzwyczajnie. W szczególności ten na nadchodzące dekady. Brakuje w nim przede wszystkim czegoś, co można by określić jako perspektywa politycznej swobody decyzji co do źródeł czerpania zasobów energetycznych. Ponadto odczuwamy wyraźny deficyt pewności co do przyszłych dostaw, a w każdym razie – ich rzeczywistych kosztów. Gospodarczych i politycznych. Mamy bowiem do dyspozycji głównie energię z surowców importowanych (gaz, ropa), w praktyce od jednego dostawcy. Brak nam też ekologicznej wiarygodności tam, gdzie nasza energia pochodzi z własnych zasobów. Nic dziwnego, skoro produkujemy ją głównie z wyjątkowo nielubianego przez Unię Europejską i światową ekologię węgla kamiennego. A z tzw. emisjami trzeba się przecież żegnać w tempie ekspresowym, bo wypalą kieszeń budżetu państwa że szkoda gadać.

 

Ekolodzy mówią o rozwiązaniu energetycznej łamigłówki, tkwiącym w tysiącach niewybudowanych jeszcze wiatraków, w szerokim wykorzystaniu biomasy i w ogóle w rozproszeniu energetycznego wysiłku kraju, opartego na tzw. zasobach odnawialnych. Politycy i stratedzy gospodarki zaś – że to doskonałe uzupełnienie. Bo praktyczne rozwiązanie tej skali problemów, co nasze, jest jedno. Energetyka jądrowa. Potężna, czysta i bezpieczna.

 

Być może nie bez znaczenia jest i to, że ani technologii przerobu biomasy, ani wiatraków nie będziemy kupować od wielkich koncernów, powiązanych z rządami kluczowych potęg świata? Ale czy to jest argument przeciw energetyce jądrowej, czy raczej za nią?

 

 

Jaki jest rzeczywisty bilans „za i przeciw” energetyki jądrowej dla gospodarki, pozycji międzynarodowej i rozwoju społecznego Polski? Jak najlepiej możemy zdyskontować zakup kosztownej karty członkowskiej ekskluzywnego klubu atomowego? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania padną już wkrótce na

 

 

Międzynarodowym Forum Energetyki Jądrowej,

 

które odbędzie się 29 listopada br. w Warszawie.

 

Organizatorem spotkania są: magazyn The Warsaw Voice oraz PowerMeetings.pl, znana w branży, wyspecjalizowana firma konferencyjno-szkoleniowa.

Swój udział w konferencji potwierdzili między innymi: Hanna Trojanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Aleksander Grad, Prezes Zarządu PGE Energia Jądrowa, prof. Andrzej Kraszewski, Minister Środowiska 2010-2011,Politechnika Warszawska, prof. Grzegorz Wrochna, Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, prof. Andrzej Chmielewski, Dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Andrzej Czerwiński, Parlamentarny Zespół ds. Energetyki, dr Krzysztof Rzymkowski, Sekretarz Generalny SEREN Polska,Anna Katarzyna Nietyksza, Prezes Zarządu EFICOM, Dariusz Szwed, Partia Zieloni 2004. Do zabrania głosu zostali zaproszeni także: Marek Walczak, Prezes Urzędu Dozoru Technicznego, Henryk Majchrzak, Prezes Zarządu PSE Operator oraz wiele innych, znamienitych osób. Wśród potwierdzonych i zaproszonych firm dostarczających technologie, są m.inGE Hitachi, Areva, Westinghouse-Toshiba, Kepco, Fluor, NuScalePower. Do udziału zaprosiliśmy także przedstawicieli polskich i międzynarodowych organizacji branżowych, samorządów i innych.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.