„Pakiet atomowy” został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów, Magdalena Szlaz, elektrownia-jadrowa.pl

Pace nad ustawodawstwem jądrowym nabrały tempa. „Pakiet atomowy” został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów, co  oznacza, że w najbliższym czasie trafi on pod obrady parlamentu. Z kolei młodzi wykształceni w sektorze energetyki jądrowej już dzisiaj poszukiwani. Specjaliści mogą zacierać ręcę - będzie praca w sektorze jądrowym.

W skład przyjętego pakietu atomowego oprócz założeń projektu nowelizacji Prawa atomowego i informacji o stanie prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej wszedł również niezwykle istotny dokument jakim jest projekt założeń do projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji dot. obiektów energetyki jądrowej, a także inwestycji towarzyszących. Prace były prowadzone zarówno przez resort gospodarki, jak i skarbu. Ustawa ta jest niezwykle ważna, ze względu na to, że umożliwia wprowadzenie narzędzi w celu bezpiecznej realizacji inwestycji z sektora jądrowego, zapewniając stabilność procesu inwestycyjnego oraz ułatwiając prace potencjalnemu inwestorowi. Termin przyjęcia ustawy z końca 2010 został przeniesiony na czerwiec 2011. Jego opóźnienie ma jednak pozostać bez wpływu na postęp pozostałych prac oraz budowę elektrowni. 

W celu nadania sprawie biegu oraz usprawnieniu procesu legislacyjnego Ministerstwo Gospodarki ma w planach utworzenie Agencji Energetyki Jądrowej (AEJ), która pełniłaby rolę ciała o charakterze doradczo-eksperckim. Jednak o tym, czy Agencja powstanie zadecyduje Rada Ministrów. W chwili obecnej zasadność jej powołania jest kwestionowana przez Ministerstwo Finansów m.in. ze względu na środki, które należałoby zainwestować.

Mimo, że pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zostać uruchomiona dopiero w 2020 roku, już dzisiaj można zauważyć wzmożony ruch oraz zapotrzebowanie na inżynierów, fizyków czy specjalistów IT chociażby w Centrum Informatycznym Świerk. Eksperci Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego z kolei zachęcają młodych do specjalizacji w sektorze energetyki jądrowej, ponieważ jej rozwój będzie oznaczał tysiące miejsc pracy.

Już dziś młodzi mają do wyboru szereg studiów podyplomowych, specjalizacji a także kierunków magisterskich, związanych z energetyką jądrową, jak choćby na krakowskie Akademii Górniczo-Hutniczej, która jeszcze w 2010 roku, która taki kierunek uruchomiła. Z kolei Gdańska PGE Energia Jądrowa SA i Politechnika Gdańska podejmują współpracę w ramach kształcenia kadry specjalistów, potrzebnych chociażby do obsługi reaktora jądrowego czy przeprowadzania badań. Niewykluczone również, że powstanie program stypendialny dla studentów i doktorantów.

Nim jednak pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zatrudni specjalistów najpierw musi zostać wybudowana. W chwili obecnej Polska jest na etapie tworzenia odpowiedniego ustawodawstwa, co jest procesem żmudnym i czasochłonnym. Niewykluczone jednak, że w ciągu kilku miesięcy etap ten uda się pomyślnie zakończyć i przejść do kolejnego -  wyboru odpowiedniej technologii, a także lokalizacji. W międzyczasie projekt będzie musiał zyskać poparcie i zaufanie społeczne, które w chwili obecnej wbrew opiniom sceptyków, jest dość wysokie, zwłaszcza na Pomorzu - potencjalnej lokalizacji pod budowę siłowni. Lokalni biznesmeni, działacze samorządowi oraz naukowcy powołali nawet „Stowarzyszenie na rzecz budowy Elektrowni jądrowej na Pomorzu”.

Fot. Bloomberg


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.