Pięciu chętnych do budowy polskiej elektrowni jądrowej

Prezes spółki PGE EJ1, Jacek Cichosz, poinformował, że do postępowania zintegrowanego zgłosiło się pięciu chętnych. Postępowanie to ma wyłonić firmę, która zostanie dostawcą technologii dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Zainteresowane udziałem są wiodące firmy na światowym rynku jądrowym: GE-Hitachi Nuclear Energy Americas LLC, Korea Electric Power Corporation, SNC-Lavalin Nuclear Inc. Westinghouse Electric Company LLC. Electricite de France/Areva.

Postępowanie zintegrowane to rodzaj złożonego przetargu, który ma wyłonić grupę firm, które będą odpowiedzialne za wybór technologii, budowę, finansowanie oraz uruchomienie elektrowni. Uruchomienie, przeprowadzenie oraz rozstrzygnięcie tego postępowania to jedno z zadań PGE EJ1 – spółki celowej, która jest odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Cichosz potwierdziła, że spółka chce rozpocząć postępowanie do końca br. 

PGE EJ1 bierze pod uwagę trzy lokalizacje w województwie pomorskim, w których potencjalnie mogłaby powstać elektrownia atomowa: "Choczewo" i "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz lokalizacji "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa). Według harmonogramu w 2025 roku ma popłynąć pierwszy prąd z elektrowni.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.