Plan na polski atom w połowie drogi.

Ostateczna decyzja warunkująca wdrożenie w Polsce elektrowni jądrowej tzw. Decyzja Zasadnicza zapadnie najwcześniej w 2017 roku - zapowiedział Zbigniew Kubacki, dyrektor w Departamencie Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki, podczas sesji Energetyka jądrowa na X Kongresie Nowego Przemysłu.
Decyzja będzie oznaczała start budowy pierwszego bloku jądrowego. Do tego czasu muszą zostać zakończone prace nad otoczeniem prawnym i instytucjonalnym, wybrana lokalizacja i podpisany kontrakt na technologię, w jakiej będzie budowana elektrownia. Harmonogram tych działań zawiera przyjęty w ubiegłym tygodniu projekt programu rozwoju polskiej energetyki jądrowej. Według zapowiedzi dyrektora Kubackiego projekt trafi w ciągu trzech czterech tygodni do Rady Ministrów. Do końca roku projekt ma przyjąć rząd.

Gdyby ten program był rzeczywiście przyjęty przez rząd, to byłby bardzo istotny sygnał, że w Polsce będzie jednak wdrażana energetyka jądrowa- oceniał Krzysztof Wilbik, dyrektor projektu jądrowego w EDF Polska. Jego zdaniem następnym krokiem powinno być zastanowienie się nad systemem, który umożliwi inwestowanie w energetykę jądrową. - To byłoby ostateczne urealnienie i uwiarygodnienie tego programu - ocenił Wilbik.

W myśl programu pierwszy blok ma być włączony do sieci do końca 2024 roku. - Wydaje się, że to odległy termin i jest sporo czasu, ale z naszej perspektywy jako spółki celowej oznacza to czas bardzo intensywnych działań, zwłaszcza do 2016 roku kiedy musimy znaleźć partnera strategicznego, określić model finansowania, dokonać wyboru konsorcjum i technologii - mówiła Marzena Piszczek, wiceprezes spółki PGE EJ1. - Dobrze jednak, że program powstał, bo jest to potwierdzenie woli rządu rozwoju energetyki jądrowej.

Zbigniew Kubacki przypomniał, że program powstawał przez ostatnie trzy lata, przeszedł serię konsultacji społecznych i transgranicznych. Projekt przewiduje, że do końca tego roku zakończone zostaną prace programowe. Następne dwa lata byłyby poświęcone na wybranie lokalizacji i podpisanie kontraktu na wybraną technologię. W latach 2017-2018 ma powstać projekt techniczny, w 2024 pierwsza elektrownia ma być gotowa.

Po co ten atom? - Chodzi o dywersyfikację źródeł energii, a energia atomowa, mimo wysokich kosztów inwestycyjnych, w średnim okresie okazuje się najtańsza - podkreślał Zbigniew Kubacki. - Energia atomowa jest czysta i tania - wtórował mu prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. - Świat nie wstrzymał budowy elektrowni jądrowych. Wszystkie znaczące kraje poza Niemcami realizują swoje programy - podkreślał Strupczewski. Atutem tego rodzaju energii jest mała emisja - przede wszystkim w procesie wzbogacania uranu. - Energetyka atomowa jest najtańszym środkiem redukcji emisji CO2 przy produkcji energii elektrycznej - przekonywał Strupczewski.

- Trzeba też brać pod uwagę korzyści makroekonomiczne - dodawał Ziemowit Iwański dyrektor wykonawczy w GE Hitachi Nuclear Energy. - W wielkiej Brytanii, która zamierza do 2050 roku zamierzają zbudować elektrownie jądrowe o mocy 30 tys.MW. Rachunek ekonomiczny zaczęli od pytania: co będziemy z tego mieli? I wyszlo im, że oprócz taniej energii, również 50-60 proc. wartości inwestycji, które pozostanie w brytyjskich firmach - wykonawcach tego projektu. Podobnie może być w Polsce, warto przeznaczyć jakąś część funduszy strukturalnych na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji polskich wykonawców tego projektu - mówił Iwański.


Żródło: wnp.pl
Autor: Adam Sofuł


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.