Plany nowego prezesa PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1

Ogłoszenie przetargu na dostawcę technologii dla polskiej elektrowni jądrowej oraz analiza zaangażowania w budowę elektrowni jądrowej na Litwie będą należały do głównych zadań prezesa spółek PGE Energia Jądrowa i PGE EJ 1, którym 6 czerwca br. został Paweł Skowroński, który jest jednocześnie wiceprezesem PGE ds. operacyjnych.

- Przetarg na dostawcę technologii dla elektrowni jądrowej zostanie ogłoszony zgodnie z dotychczasowym harmonogramem, jest to przewidywane na drugi kwartał br. - mówi wnp.pl Paweł Skowroński.

Oprócz wyboru technologii jądrowej, PGE wybierze także partnera strategicznego z którym wybuduje elektrownię jądrową.

- Będziemy starali się dokonać obu wyborów mniej więcej w tym samym czasie. Partner zapewne będzie chciał mieć coś do powiedzenia przy wyborze technologii - dodaje Paweł Skowroński.

W ciągu kilku miesięcy PGE zamierza przygotować także scenariusze możliwych opcji finansowania budowy elektrowni jądrowej.

Przed PGE stoi również rozstrzygnięcie ws. ewentualnego powrotu do udziału w projekcie budowy elektrowni jądrowej na Litwie.

- W grudniu 2011 r. zawiesiliśmy udział w tym projekcie, ale nie wyszliśmy z niego ostatecznie. Powiedzieliśmy tylko, że na dotychczasowych warunkach finansowych zawieszamy swój udział -tłumaczy wnp.pl Paweł Skowroński.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, jaki w maju odbył się w Katowicach, Arvydas Sekmokas, minister ds. energii Litwy, mocno zachęcał Polskę do udziału w tym projekcie.

Uruchomienie pierwszego bloku jądrowego PGE planuje na rok 2023, cała pierwsza elektrownia jądrowa, o mocy ok. 3000 MW, ma zostać oddana w 2025r. Druga elektrownia jądrowa, również o mocy ok.3000 MW, ma ruszyć w 2029 r.

PGE prognozuje, że będzie posiadać co najmniej 51 proc., a optymalnie 75 proc. udziału w elektrowniach jądrowych.

Grupa szacuje uśredniony koszt energii elektrycznej z elektrowni jądrowej na poziomie ok. 65-68 euro za MWh, co uzasadnia budowę elektrowni w większości scenariuszy.

W roku 2025 z elektrowni jądrowych ma pochodzić 12 proc. energii produkowanej przez PGE (najwięcej, 46 proc. nadal będzie pochodziło z węgla brunatnego). W roku 2030 udział elektrowni jądrowych w produkcji energii przez PGE ma wzrosnąć do 36 proc. i będzie to największe źródło energii w Grupie - 30 proc. energii PGE ma produkować w elektrowniach na węgiel brunatny, 12 proc. w źródłach gazowych, 10 proc. z OZE a po 6 proc. z węgla kamiennego i z elektrowni na węgiel brunatny z instalacją CCS.

Spółka PGE Energia Jądrowa jest filarem linii biznesowej Energetyka Jądrowa w ramach Grupy Kapitałowej PGE. Spółka ta odpowiada za realizację kompleksowych działań związanych z budowąelektrowni jądrowej. Należy do nich m.in. sporządzenie analiz najlepszych praktyk w zakresie przygotowań do budowy i realizacji budowy elektrowni jądrowych w wybranych krajach europejskich, co pozwoli na wdrożenie najlepszych rozwiązań w Polsce i jednocześnie uniknięcie błędów, które pojawiały się gdzie indziej.

Spółka PGE EJ1 ma odpowiadać za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, ma przeprowadzić badania lokalizacyjne oraz uzyskać wszelkie niezbędne decyzje, warunkujące budowęelektrowni jądrowej.

PGE EJ1 odpowiada także za wybór partnera, z którym utworzy konsorcjum do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz za przeprowadzenie postępowania na wybór dostawcy technologii. Przetarg ten zostanie rozpoczęty w 2012 roku, a zakończony w 2013.

W listopadzie 2011 r. zostały wskazane 3 potencjalne lokalizacje pierwszej polskiej elektrowni jądrowej: Choczewo (gmina Choczewo, powiat wejherowski, województwo pomorskie), Gąski (gmina Mielno, powiat koszaliński, województwo zachodniopomorskie) i Żarnowiec (gmina Krokowa, powiat pucki, województwo pomorskie).

PGE przyjmuje, że rok 2013 będzie rokiem kluczowych decyzji - zarówno w zakresie decyzji o wyborze technologii, jak i lokalizacji budowy elektrowni jądrowej.

Autor: Dariusz Ciepiela

Źródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.