Polska nie ma odwrotu od energetyki jądrowej, wnp.pl

Zauważamy prąd dopiero jak go nie ma, a niedługo możemy go nie mieć. Bez stosownej modernizacji polskich elektrowni, elektrociepłowni oraz sieci przesyłowych i dystrybucyjnych może nam zabraknąć prądu. Według szacunków ekspertów w ciągu najbliższych 10 lat powinniśmy wydać jako branża 200 mld zł, bez elektrowni jądrowej, która kosztować będzie dodatkowe 35-50 mld zł. Kwoty ogromne, ale absolutne niezbędne - zapewniał Tomasz Zadroga, prezes zarządu PGE, podczas inauguracji programu edukacyjnego "Świadomie o atomie".

Budowa elektrowni jądrowej to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Polsce, dlatego też niezbędne jest prowadzenie działań edukacyjno informacyjnych podnoszących świadomość Polaków i odpowiadających na ich wszelkie pytania.

- Trzeba rozwiewać mity, które przy tym projekcie narastają. Jeden z nich dotyczy finansowania elektrowni jądrowej. Projekt realizowany przez PGE nie będzie obciążał podatników, nie będzie obciążał budżetu skarbu państwa. Będzie finansowany z pieniędzy spółki i zewnętrznego finansowania komercyjnego. To projekt czysto komercyjny, który ma na siebie zarabiać i równocześnie w sposób stabilny dostarczać energię konsumentom - podkreślał Tomasz Zadroga.

Zdaniem prezesa PGE nie należy w Polsce całkowicie zmieniać miksu paliwowego i trzeba inwestować we wszystkie dostępne technologie zarówno węglowe, gazowe, wykorzystujące odnawialne źródła energii, jak i jądrowe. Niezbędne jest jednak patrzenie na inwestycje w kontekście polityki energetyczno-klimatycznej.

- Aktualnie energetyka jądrowa jest jedynym stabilnym źródłem, które nie zanieczyszcza atmosfery. Inne stabilne źródła, jak gaz czy węgiel, emitują nie tylko dwutlenek węgla, ale też tlenki siarki, azotu i pyły. Energetyka jądrowa jest energetyką przyszłości, a nowoczesna generacja III i III+ zabezpieczą przyszłość energetyczną Polski, w której w roku 2030 około 16 proc. Produkowanej energii ma pochodzić ze źródeł jądrowych. Nie mamy odwrotu od energetyki jądrowej - wyjaśniał dalej Tomasz Zadroga.

Celem rozpoczynającej się właśnie kampanii edukacyjno-informacyjnej "świadomie o atomie" jest zachęcanie do poszukiwania informacji o energii jądrowej i dostarczanie wiedzy umożliwiającej każdemu wyrobienie sobie własnego zdania na ten temat. Kampania będzie prowadzona poprzez etap przygotowania inwestycji, budowy, aż do uruchomienia pierwszego bloku elektrowni jądrowej. W ten sposób PGE chce pozyskać zrozumienie i wsparcie dla inwestycji wśród Polaków, szczególnie wśród mieszkańców z regionów potencjalnych lokalizacji elektrowni. Jak wyjaśniała Marzena Piszczek, wiceprezes zarządu PGE EJ, koszt całej kampanii ,w zależności od jej bieżących wyników, to od kilku do kilkunastu milionów złotych.

Zgodnie z harmonogramem prac przetarg na wybór dostawcy technologii jądrowej ma zostać ogłoszony pod koniec tego roku, a zakończy się w 2013 roku. Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku elektrowni jądrowej zaplanowane jest na 2016 rok, do użytku oddany ma być w roku 2020.

Źródło: wnp.pl
Autor: Patrycja Kokosińska


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.