Polski osioł łupkowo-jądrowy.

"Osiołkowi w żłoby dano" - napisał Aleksander Fredro. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w roli osła z bajki wystąpi polska energetyka. Przygotowania do spektaklu już się rozpoczęły.  

Od kilku dni jednym z głównych zajęć mediów i komentatorów gospodarczych jest analiza słów Krzysztofa Kiliana, prezesa PGE, który powiedział, że projekty rozwijania wydobycia gazu z łupków i energetyki jądrowej wykluczają się.

Tego samego dnia Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, zadeklarował w Sejmie, że priorytetem dla Polski jest poszukiwanie i zwiększanie wydobycia węglowodorów, natomiast ostateczna decyzja odnośnie programu jądrowego zapadnie nie wcześniej niż na przełomie 2014 i 2015 r.

Słowa prezesa Kiliana i ministra Budzanowskiego komentowali dziennikarze, eksperci, energetycy i politycy, były liczne komentarze do komentarzy. Kto żyw brał udział niemal ogólnonarodowym przedsięwzięciu, którego celem było rozszyfrowanie, co autor miał na myśli.

Następnego dnia, żeby uspokoić falę domysłów, głos zabrał premier Donald Tusk. Zachował się niczym myśliwy z dowcipu, który wyrzuca z lasu polskich partyzantów i hitlerowskie wojska.

Jak na razie Donald Tusk jeszcze nikogo nie wyrzucił, ale czytelnie zadeklarował, że dla polskiego rządu energetyka jądrowa i inwestycje w gaz łupkowy są priorytetowe. Zapowiedział przy tym rozmowy z polskimi firmami, co do których rząd ma przekonanie, że powinny w obu projektach uczestniczyć.

Po dość pobieżnej analizie nie sposób nie dojść do wniosku, że cała ta dyskusja jest o czymś, czego nie ma. Widział ktoś wiarygodne wyliczenia mówiące, że do określonego wydobycia gazu z łupków trzeba zainwestować takie a takie pieniądze w takim oto czasie? Zamiast tego od kilku lat obserwujemy przerzucanie się różnymi prognozami: od bardzo optymistycznych (dla Polski) ze strony amerykańskich instytucji do bardzo pesymistycznych (dla Polski), zdaniem których całe zamieszanie łupkowe w Polsce to efekt prostego błędu maszynistki, jak utrzymuje obecny senator i były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Podczas październikowego Kongresu Nowego Przemysłu jedna z dyskusji poświęcona była gazowi łupkowemu, uczestniczyli w niej przedstawiciele krajowych i międzynarodowych firm zainteresowanych jego eksploatacją w Polsce. Duża część dyskusji polegała na przedstawianiu wielu konkretnych problemów, które utrudniają rozpoczęcie odwiertów i rozpoczęcie poszukiwań na poważną skalę. Dyskusja o potrzebie rozwiązania konkretnych problemów wstrzymujących rozwój poszukiwań gazu łupkowego do szerokich mas dziennikarzy, komentatorów i ekspertów się nie przebiła. Zamiast tego mamy dyskusję, co zrobimy z tymi ogromnymi ilościami gazu, który zapewne leży w naszych łupkach. Rzecz w tym, że jeśli projekt łupkowy będzie rozwijany tak jak do tej pory, to będzie jedno wielkie "łup", a żadnego gazu nie będzie.

Podobnie z projektem jądrowym. W tym przypadku także mamy dużo dyskusji, zamieszania a konkretnych efektów jakby mniej.

Antagonizując projekt łupkowy i atomowy, zastanawiając się, czy jeden wyprze drugi w sytuacji, gdy oba są na bardzo wstępnym etapie, możemy znaleźć się w sytuacji, że żaden z nich nie zostanie zrealizowany.

O tym, że jest to bardzo prawdopodobny scenariusz świadczy przykład energetyki konwencjonalnej. W okresie ostatnich lat chyba wszystkie w miarę duże podmioty energetyczne w Polsce zapowiedziały budowę nowych mocy wytwórczych. Padały nazwy elektrowni i elektrociepłowni, ich moc, terminy oddania. Ruch w ogłaszaniu nowych projektów był jak na słynnej budowie, gdzie brygadzista pyta pracownika dlaczego biega z pustą taczką. Ten odpowiada z powagą, że mają taki straszny zap..., że nie ma czasu załadować taczki. Na budowie nowych bloków dokładnie jest tak samo. Z wielu zapowiedzi słyszanych w ostatnich latach w fazę budowy wkrótce ma wejść jedynie blok gazowy 449,16 MW w Elektrowni Stalowa Wola.

Autor: Dariusz Ciepiela

Źródło: WNP.PL


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.