Polski rząd stawia na energetykę jądrową?

Polski rząd uznaje energetykę jądrową za istotny element transformacji sektora energetycznego. Jest to technologia zeroemisyjna, która dzisiaj odpowiada za 50 proc. czystej energii produkowanej w Europie - powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski w trakcie XI posiedzenia plenarnego Europejskiego Forum Energii Jądrowej (ENEF), które odbyło się 3-4 października 2016 r. w Bratysławie.

W trakcie corocznego posiedzenia ENEF, organizowanego naprzemiennie w Pradze i Bratysławie, wiceminister Andrzej Piotrowski otworzył panel poświęcony roli energetyki jądrowej w nowym modelu rynku energii oraz opublikowanemu w kwietniu br. raportowi Komisji Europejskiej Nuclear Illustrative Programme (PINC).

W swoim wystąpieniu minister Piotrowski podkreślił, że Europa powinna dążyć do zapewnienia odpowiednich warunków i narzędzi odbudowy potencjału energetyki jądrowej oraz budowy dużych kapitałochłonnych projektów energetycznych. Zwrócił także uwagę na brak spójnej polityki Komisji w odniesieniu do bezemisyjnych źródeł energii.

- Energia jądrowa powinna mieć jasno wytyczoną drogę rozwoju zarówno dla nowobudowanych elektrowni, jak również dla sektora badań i rozwoju. Odnosi się to również do technologii wysokotemeraturowych mogących m.in. zapewnić w przyszłości źródło wodoru dla np. aut napędzanych tego rodzaju paliwem - dodał Andrzej Piotrowski.

Kilka dni wcześniej minister Piotrowski przewodniczył misji polskich firm zainteresowanych rozwijaniem współpracy z kanadyjskim przemysłem jądrowym.

Polski rząd przykłada duże znaczenie do udziału polskiego przemysłu w krajowym projekcie jądrowym i już teraz wspiera naszych przedsiębiorców w kooperacji z tą branżą –zapewnił Andrzej Piotrowski.

Celem polskiej misji była prezentacja oferty kanadyjskim przedsiębiorstwom w ramach targów kanadyjskiego przemysłu jądrowego pn. Supplier Day odbywających się w Toronto. Organizatorem targów była kanadyjska Izba Przemysłu Jądrowego OCI. Uczestniczyły w nich podmioty branżowe z USA, Argentyny, Chin, Japonii oraz Europy.

W programie misji znalazły się również bilateralne spotkania i wizyty w kanadyjskich przedsiębiorstwach, z którymi polskie firmy mogą nawiązać lub rozwinąć współpracę.

Przedstawiciele polskiego przemysłu spotkali się również z przedstawicielami kanadyjskiego rządu prowincji Ontario. W trakcie spotkania omówili perspektywy rozwoju dalszej współpracy Polski i Kanady w obszarach energetycznych: ropy, gazu, energetyki jądrowej – również w obszarach przemysłowych i naukowych oraz czystych technologii węglowych.

W misji wzięła udział grupa 14 polskich przedsiębiorstw przemysłowych: Dolnośląska Fabryka Maszyn Energetycznych, Electrum, Fabryka Armatury Przemysłowej, Instytut Spawalnictwa, Klimat Solec, KMW Engineering, Olmex, PUP Gotech, Rockfin, Zamkon, Vistra, 4 Valves System. Wspomniane firmy posiadają doświadczenie w sektorze jądrowym lub rozważają rozpoczęcie kooperacji z tą branżą.

Realizacja polskiego projektu jądrowego jest wciąż na bardzo wczesnym etapie.

- Przetarg na budowę pierwszego bloku jądrowego może zostać ogłoszony na przełomie roku 2017 i 2018 - poinformował w rozmowie z wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Jak podkreśla, oddanie bloku jądrowego do eksploatacji to perspektywa ok. 15 lat.

- Pierwsze 5 lat to przygotowania do budowy a kolejne 10 lat to już realizacja bloku jądrowego - dodaje Krzysztof Tchórzewski.

źródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.