PowerChina stawia na eksport technologii jądrowej

W 2030 roku w Chiny ma pracować 110 reaktorów jądrowych, co uczyni je jednym z największych użytkowników energii atomowej na świecie, stwierdza zarząd państwowego holdingu Power Construction Corp of China (PCCC), znany również jako PowerChina.

Według przedstawionych danych, działające instalacja jak i te znajdujące się w budowie zapewnią osiągnięcie w końcu 2020 roku produkcji 88 GW energii elektrycznej, co zakłada trzynasty plan pięcioletni (2016-20) dla branży energetycznej.

Zgodnie z nim, Chiny zainwestują w tym czasie blisko 500 mld juanów (78 mld dolarów) w sektor energetyki jądrowej, opartej na krajowej technologii. Łącznie do końca dekady zbudowanych zostanie od sześciu do ośmiu nowych reaktorów.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku przedsiębiorstwa z grupy PowerChina miały 145 mld juanów przychodów, o 24,7 proc. wyższe rok do roku, wynika z opublikowanych danych. Grupa ta, założona w 2011 roku (wcześniej: China Guangdong Nuclear Power), świadczy różne usługi w tym: planowania, badania, projektowania i budowy instalacji energetycznych, od wodnych, termicznych, po atomowe.

Jak stwierdza zarząd, firma powstała w czasie, kiedy Chiny przestawiły się w energetyce na produkcję energii z "czystych" technologii nie emitujących pyłów.

Chiny poszukują zarazem możliwości eksportu technologii jądrowej, opartej na reaktorach Hualong One. Są to rozwinięte w Chinach reaktory II generacji (CPR-1000), bazujące na francuskiej technologii chłodzenia wodą. Zwiększono w nich moc netto z 900 MWe do 1000, a żywotność do 60 lat.

Już obecnie 3/4 potrzebnego wyposażenia do nich produkują samodzielnie Chiny, co m.in. pozwala im zgłaszać pełnię praw intelektualnych.

W maju pilotażową pracę w Fuqing (prowincja Fujian) rozpoczął udoskonalony reaktor tego typu, przeznaczony dla odbiorców zagranicznych.

Jak stwierdza Sun Qin, przewodniczący China National Nuclear Corp, są to instalacje III generacji, spełniające najwyższe wymagania międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Mają one natomiast przewagę konkurencyjną nad innymi pod względem wydajności i niezawodności.

Szczegółów nie podał, ale z wcześniejszych informacji wynika, że moc nowego reaktora wynosi 1150 MWe i użyte są w nim podwójne systemy zabezpieczeń pasywnych i aktywnych.

Według informacji chińskiej, technologie jądrowe CNNC zdobywają coraz nowe zamówienia na świecie. Będą one budowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Argentynie i Kenii.

źródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.