Powstał pierwszy w Polsce klaster poświęcony energetyce jądrowej, wnp.pl

16 firm z branży energetycznej i budowlanej oraz instytucji naukowo-badawczych przystąpiło klastra EUROPOLBUDATOM, poświęconego energetyce jądrowej.

„Bezpiecznie zbudujemy bezpieczną elektrownię atomową” – pod tym hasłem 27 czerwca 2012 r. w Warszawie odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie założycieli klastra EUROPOLBUDATOM. Celem inicjatywy jest stworzenie płaszczyzny współpracy na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. W spotkaniu uczestniczyła Hanna Trojanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej.

*      Celem założycieli klastra jest wykorzystanie doświadczeń polskich przedsiębiorstw i jednostek badawczych zdobytych przy realizacji projektów jądrowych na całym świecie do podnoszenia ich pozycji konkurencyjnej w sektorze.

Klaster ma wspierać współpracę administracji z krajowymi przedsiębiorstwami budowlanymi na rzecz tworzenia nowych inicjatyw energetycznych. – Chcemy być sojusznikiem Pełnomocnika Rządu w obszarze budowania najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa w energetyce jądrowej, służyć wiedzą inżynierską oraz przekonywać do tego przedsięwzięcia sceptyków – zadeklarował Zbigniew Bachman, prezes zarządu Fundacji Wszechnicy Budowlanej, koordynatora EUROPOLBUDATOM.

- Ta inicjatywa znakomicie wpisuje się w program polskiej energetyki jądrowej, której jednym z głównych celów jest aktywizacja i zaangażowanie przemysłu. Wspólnie mamy szansę na sformalizowanie budowy zupełnie nowej jakościowo kultury technicznej – powiedziała minister Hanna Trojanowska. Sektor energetyki jądrowej podlega jednym z najbardziej rygorystycznych systemów bezpieczeństwa obowiązujących na świecie. Wypracowane przez ponad 55 lat standardy funkcjonowania komercyjnej energetyki jądrowej można porównać jedynie z sektorem kosmicznym.

Wydarzenie było okazją do przekazania doświadczeń polskich ekspertów, zdobytych m.in. przy budowie elektrowni jądrowych w Finlandii i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami i zastosowaniem nowoczesnych technologii podczas budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych na świecie. W najbliższym czasie kolejne organizacje planują włączenie się w działania klastra.

Źródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.