Powstał plan inwestycji na Pomorzu

Samorząd województwa pomorskiego, spółka PGE EJ1 oraz gminy (Choczewo, Gniewino i Krokowa) brane pod uwagę przy ulokowaniu elektrowni atomowej w Polsce, opracowały plan inwestycji i działań dotyczący budowy elektrowni. Plan oczekuje na akceptację ze strony rządowej.

Projekt zawiera nie tylko plany w zakresie infrastruktury, ale również rozwoju gospodarczego regionu, rozwoju szkolnictwa wyższego czy wzrostu aktywności zawodowej – poinformowała zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Anna Błażewicz-Stasiak.

Prezes PGE EJ1 Jacek Cichosz powiedział, że planowane działania mogą korzystnie wpłynąć na życie codzienne mieszkańców oraz na infrastrukturę gmin (możliwa będzie m.in. modernizacja dróg i linii kolejowych). W tym roku gminy dostaną 1,2 mln złotych. Projekty, które jako pierwsze zostały złożone dotyczą właśnie rozbudowy dróg czy oczyszczalni. Zostanie powołana Rada Konsultacyjna stworzona przez przedstawicieli gmin, powiatów oraz spółek zaangażowanych w projekt, która będzie decydować o wyborze projektów.

Koszt inwestycji związanych z budową elektrowni atomowej realizowanych w latach 2016-2026 szacowany jest na co najmniej miliard złotych. Jednak analiza konkretnych działań i kosztów rozpocznie się, gdy rząd podejmie temat i zaakceptuje projekt.

Harmonogram przewiduje rozpoczęcie budowy pierwszego bloku w 2020 roku, a pierwszy prąd miałby popłynąć w 2025 r.  


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.