Prezes Arevy dobrze ocenia polski program jądrowy.

W Polsce od kilku lat dostrzegam znaczący postęp dotyczący energetyki jądrowej. PGE posiada bardzo realistyczny program. W Polsce są bardzo pozytywne elementy sprzyjające rozwojowi energetyki jądrowej - mówi Luc Oursel, prezes grupy Areva.
 

Jak Pan postrzega potencjał rozwoju energetyki jądrowej w Polsce?
- W Polsce od kilku lat dostrzegam znaczący postęp dotyczący energetyki jądrowej. Proces postępuje stopniowo i to jest dobra metoda.
Budowa elektrowni jądrowej nie istnieje sama dla siebie, musi mieć ona oparcie w sprzyjającym otoczeniu, którego stworzenie wymaga czasu - musi dla niej istnieć wsparcie polityczne, prawne, finansowe, musi ona mieć także akceptację społeczną. Mówimy o elektrowniach, które będą działać przez ok. 60 lat, lub nawet dłużej, więc fakt, czy uruchomimy reaktor rok wcześniej czy później nie ma wielkiego znaczenia.
Oczywiście budowa elektrowni jądrowej jest bardzo ważną decyzją i nie można jej podejmować bez gruntownych analiz, ona musi wpisywać się w spójną politykę energetyczną. W Polsce ważnym pytaniem jest to, jaka będzie rola węgla i gazu łupkowego, jak będzie ewoluować zużycie energii. To wszystko trzeba brać pod uwagę w rozważaniach technicznych i politycznych. Wraz z naszym partnerem EDF, kontynuujemy przygotowania do projektu w Polsce. Spotykamy się z różnymi polskimi dostawcami i posiadamy już solidną sieć polskich podwykonawców poprzez naszą inwestycję EPR w Finlandii. Cały ten zespół pracuje w przekonaniu, że wcześniej czy później, budowa się rozpocznie. Kiedy? To decyzja polityczna.
 

Jak Pan ocenia przygotowania PGE do budowy elektrowni jądrowej w Polsce?
- PGE posiada bardzo realistyczny program. Wiemy, że prowadzi dyskusje z różnymi partnerami. PGE wie doskonale, ile trwa cały proces przygotowań i budowy elektrowni jądrowej. W Polsce są bardzo pozytywne elementy sprzyjające rozwojowi energetyki jądrowej. Po pierwsze, na miejscu jest bardzo wielu polskich dostawców posiadających doświadczenie w energetyce jądrowej, po drugie istnieją liczne przedsiębiorstwa budowlane, co jest bardzo pozytywne z punktu widzenia kosztów budowy elektrowni i planowania inwestycji. Kompetencje i umiejętności istnieją więc już na miejscu. Często w innych krajach, które zaczynają rozwijać energetykę jądrową, właściwie od zera trzeba szkolić pracowników lub ściągać ich od konkurencji.
PGE planuje ogłosić przetarg zintegrowany. Czy to lepiej czy gorzej dla dostawców technologii?
- Nie ma jednej, uniwersalnej metody w tej kwestii, każdy kraj ma swoje indywidualne podejście. To, że PGE zdecydowało się na postępowanie zintegrowane i na wsparcie operatora zamiast po prostu wybrać technologię, wynika z tego, że ta firma zaczyna od zera w dziedzinie energetyki jądrowej. Dysponując istniejącym już sektorem energetyki jądrowej, często można podzielić duże projekty jądrowe na mniejsze części. A jak się zaczyna od zera, to czasami lepiej stworzyć szerokie porozumienie, a więc rozwiązanie obejmujące technologię reaktora, wsparcie na etapie lokalizacji i uruchomienia elektrowni, a także dostawy paliwa. Wiele krajów rozpoczynających własne programy jądrowe opiera się na takim rozwiązaniu jakie planuje PGE, np. w Turcji przyjęto dość podobne rozwiązania.
 

Czy reaktor EPR, który ma moc 1600 MW, nie jest za duży dla Polski?
- Nie uważam tak. Polska jest dużym krajem, który musi zrestrukturyzować swój sektor energetyczny. Polska posiada doświadczenie w realizacji dużych projektów energetycznych, np. budowy elektrowni węglowych i ma to szczęście, że istnieje dużo lokalnych przedsiębiorstw, które mogą szybko zaangażować się w program jądrowy. Dla Polski jest to również możliwość stworzenia nowych miejsc pracy i wypromowania polskich przedsiębiorstw.

Autor: Dariusz Ciepiela
Źródło: WNP.PL


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.