Przetarg zintegrowany na budowę el. jądrowej jeszcze w tym roku

Prowadzone są prace przygotowawcze do uruchomienia tzw. postępowania zintegrowanego, które planowane jest na koniec 2015 r. - poinformowała spółka PGE EJ 1. Postępowanie ma wyłonić kluczowe elementy budowy elektrowni jądrowej w Polsce, a więc partnera strategicznego przedsięwzięcia, technologię reaktora i generalnego wykonawcę.

Postępowanie zintegrowane ma pomóc wybrać także usługi wsparcia w zakresie eksploatacji i utrzymania ruchu elektrowni, dostawy paliwa oraz finansowanie dłużne.

Zakończenie procedury przewidziano na 2019 r. W tym samym czasie PGE EJ 1, czyli spółka odpowiedzialna za budowę i późniejszą eksploatację elektrowni jądrowej, powinna uzyskać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, decyzję o ustaleniu lokalizacji, a także decyzję zasadniczą dla budowy elektrowni jądrowej.

PGE EJ 1 poinformowała, że w ramach postępowania zintegrowanego przeprowadzono już szereg spotkań dialogu wstępnego. Do podmiotów, z którymi prowadzono rozmowy został wysłany wzór deklaracji udziału w procesie oraz zaproszenie do wzięcia udziału w procesie.

Można się spodziewać, że nowy rząd, utworzony przez Prawo i Sprawiedliwość, będzie kontynuował prace zmierzające do budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

- Polska - duże państwo europejskie powinna mieć jednak dostęp do najnowszych technologii, do których należy technologia jądrowa. Dostęp do niej dałby impuls dla rozwoju kraju. Elektrownia jądrowa o mocy ok. 3 tys. MW, której budowę będziemy rozważali, nie będzie konkurencją dla energetyki węglowej - mówi wnp.pl Piotr Naimski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister gospodarki.

Piotr Naimski pozytywnie ocenia pomysł przetargu zintegrowanego.

- Przetarg zintegrowany, w którym jeden dostawca dostarcza technologię jądrową i finansowanie inwestycji, jest zasadny. Obecnie w Wielkiej Brytanii prowadzi się przygotowania do rozpoczęcia budowy elektrowni jądrowej Hinkley Point C. Mamy tam do czynienia właśnie z postępowaniem zintegrowanym - dodaje Piotr Naimski.

źródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.