"Finansowe problemy Litwinów w Ignalinie" Justyna Piszczatowska Gazeta Giełdy Parkiet/elektrownia-jadrowa.pl

27.03.10

Elektrownia atomowa w Ignalinie przechodzi poważne problemy. Jak powiedział w ostatnich dniach litewski wiceminister energetyki Romas Szvedas, proces zamykania dotychczasowych mocy w Ignalinie weszła  obecnie w krytyczną fazę. Jeszcze niedawno Polska wiązała poważne nadzieje z budową nowych bloków mających zastąpić te, których nasi sąsiedzi muszą się pozbyć.

Litwa, wstępując do Unii Europejskiej, zobowiązała się do wyłączenia swojej jedynej elektrowni atomowej do końca ubiegłego roku. Cały proces zamykania i likwidacji jednostki potrwa jeszcze 25-30 lat. Wiadomo jednak, że już teraz nastąpiły opóźnienia. Do tego nie wiadomo gdzie zginęła część pieniędzy przeznaczonych na wyłączenie dwóch bloków. Litwa otrzymała około 1,3 mld euro z Unii Europejskiej na ten cel i oczekuje dalszej pomocy - około 1,2 mld euro, choć rozmowy w tej sprawie z UE jeszcze się nie rozpoczęły.

Jak pisał niedawno dziennik „Lietuvos Rytas” na zamknięcie Ignalińskiej Elektrowni Atomowej poszło już miliard euro z unijnych pieniędzy, ale nie wiadomo na co wydano te kwoty, bo nie widać żadnych wymiernych wyników prac. Niemiecka firma Nukem Technologies, której powierzono obsługę procesu, ruszyła tylko z budową magazynu na zużyte paliwo.

W ostatnich dniach materiały dotyczące zamówień publicznych z Ignaliny trafiły do prokuratury. Litewskie Ministerstwo Energii ogłosiło, że służby państwowe będą koordynować i monitorować zamknięcie elektrowni jądrowej tak, by proces był prowadzony w przejrzysty sposób, a prace szły prowadzone terminowo i po rozsądnych cenach.

Strona litewska przygotowuje się do rozmów z Nukem Technologies na temat warunków dalszej współpracy, choć już teraz wiadomo, że nie będzie łatwo. Niemcy chcieliby podnieść dotychczasowe oczekiwania cenowe.

Mimo bieżących problemów, Litwa zakłada, że nie będzie opóźnień w budowie dwóch nowych bloków w okolicy wcześniejszej elektrowni jądrowej w Ignalinie. Mają one ruszyć do 2018-2020 r. We wcześniejszych latach zakładano, że w projekcie tym udział weźmie Polska Grupa Energetyczna. Władze PGE mówiły, że dzięki temu udałoby się zdobyć doświadczenie, które później pomogłoby w realizacji podobnego projektu w Polsce. Z obecnych wypowiedzi litewskich władz wynika jednak, że w obecnej sytuacji PGE może być istotna dla ignalińskiego projektu, ale raczej jako ważny importer energii z dwóch mających powstać bloków. 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.