"Gdzie powstanie pierwsza polska elektrownia atomowa?" Joanna Zarzewska elektrownia-jadrowa.pl

5.02.10

Już w tym miesiącu Ministerstwo Gospodarki ogłosi 3-5 lokalizacji, w których może zostać zbudowana pierwsza polska elektrownia atomowa.

Obecnie specjalnie powołany do tego zespół wybiera spośród 28 propozycji, które znalazły się specjalnej ministerialnej liście. Trafiły na nią lokalizacje zgłoszone przez samorządy województw i spółki energetyczne. Wzięto również pod uwagę miejsca, nad którymi myślano podczas pierwszej próby budowy siłowni jądrowej w Polsce w latach 80-tych.


Ministerstwo nie chce wypowiadać się na temat tego, które z zaproponowanych lokalizacji mają największe szanse, by elektrownia rzeczywiście w nich powstała. Osoby związane z branżą energetyczną wskazują jednak, że Żarnowiec jest najpoważniejszym z kandydatów. Pomysł budowy siłowni w okolicach nieukończonego wcześniej projektu popiera województwo pomorskie.

Od kilku miesięcy pojawiają się także informacje, że pomysł powstania budowy w Żarnowcu poprzeć może również lokalna społeczność. To o tyle ważne, że polskie społeczeństwo – choć ma coraz większą świadomość korzyści z wykorzystania energii z atomu – wciąż sceptycznie odnosi się do perspektywy budowy siłowni w bliskim sąsiedztwie.


Drugą lokalizacją, którą dość mocno bierze się pod uwagę, jest Klempicz. To właśnie dla tego miejsca, oprócz Żarnowca, w połowie lat 80. przeprowadzono najszersze analizy techniczne. Budowa siłowni jądrowej wymaga bowiem wielu specjalistycznych badań. Dotyczą one uwarunkowań sejsmicznych, hydrologicznych, czy dotyczących ekologii. Dodatkowo ważne jest, by z danego miejsca dało się łatwo wyprowadzić energię do sieci.
Ten ostatni warunek bardzo dobrze spełniają na przykład znajdujące się na liście rozważanych lokalizacji Kozienice. Zgłosiła ją Enea – spółka energetyczna z Poznania.


Wiadomo jednak, że budową zajmie się największa w swojej branży Polska Grupa Energetyczna. To właśnie PGE zadecyduje ostatecznie, gdzie postawić pierwszy blok jądrowy na terytorium naszego kraju. Wybór ma zapaść przed końcem tego roku. Obecnie PGE przygotowuje się do podjęcia decyzji, która z kilku dostępnych na świecie technologii jądrowych zostanie wykorzystana.


Pełna lista potencjalnych lokalizacji, które bierze pod uwagę Ministerstwo Gospodarki:
http://www.mg.gov.pl/Wiadomosci/Strona+glowna/Analizy+lokalizacyjne+elektrowni+jadrowych.htm
.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.