Rosja i Francja rozszerzają współpracę w energetyce jądrowe.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew i premier Francji Jean Marc Ayrault zapowiedzieli rozszerzenie współpracy obu krajów w sektorze energetyki jądrowej. Rosyjski koncern Rosatom już współpracuje z francuskimi grupami Areva, EDF i Alstom.
 

Odbyło się XVIII posiedzenie Rosyjsko-Francuskiej Komisji Międzyrządowej ds. współpracy dwustronnej. Uczestniczyli w nim premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew i premier Francji Jean Marc Ayrault.
Po zakończeniu posiedzenia komisji podpisano szereg dokumentów. Wśród nich – rosyjsko-francuska deklarację w dziedzinie energetyki jądrowej. Rosja i Francja uzgodniły, że będą działać wspólnie w celu zaostrzenia reżimu nierozprzestrzeniania jądrowego oraz stałego podnoszenia poziomu fizycznego bezpieczeństwa jądrowego. Jak odnotowano w dokumencie, energetyka atomowa w obu państwach nadal będzie zajmować „ważne miejsce w strukturze energetyki”.

Rosja i Francja wyraziły wzajemne zainteresowanie rozwojem współpracy w całym spektrum spraw pokojowego wykorzystywania energii atomowej, w tym w projektach omawianych przez kompetentne firmy i organizacje obydwu państw.

Rosatom, rosyjski koncern działający w sektorze energetyki jądrowej, rozszerza współpracę z francuskimi koncernami energetycznymi: Arevą (w dziedzinie cyklu paliwowego, dostaw urządzeń i usług do elektrowni atomowych), EDF (w zakresie łączenia wiedzy w dziedzinach związanych z eksploatacją i obsługą techniczną elektrowni atomowych) oraz Alstom (w ramach wspólnego przedsiębiorstwa Alstom-Atomenergomash, dostarczającego turbiny).

Źródło: WNP.PL
Autor: Dariusz Ciepiela


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.