Rozwadowski: Olkiluoto wchodzi w fazę rozruchu, Rynek Infrastruktury

- Nigdy nie ukrywaliśmy opóźnienia na budowie pierwszego reaktora EPR w Olkiluoto w Finlandii (OL3). To był pierwszy projekt jądrowy w Europie od ponad dziesięciu lat, a zarazem pierwszy projekt elektrowni jądrowej generacji III+, więc pewnych rzeczy nie przewidzieliśmy. Szybko jednak zdobyliśmy niezbędną wiedzę i działamy dalej – mówi w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury Adam Rozwadowski, prezes Areva Polska.

W sierpniu 2011 r. konsorcjum AREVA-Siemens i fiński odbiorca TVO zatwierdziły wdrożenie wspólnego procesu konsolidacji harmonogramu realizacji reaktora OL3. Zaktualizowany harmonogram zakłada uruchomienie OL3 w 2014 r. - Wraz z zakończeniem prac inżynieryjnych i instalacji ciężkich komponentów dobiegł końca etap budowy i obecnie projekt wchodzi w fazę rozruchu. TVO zapewnia, że “elektrownia będzie bezpieczna i zaawansowana technologicznie“. Pierwsze testy przebiegły pomyślnie. Budowa jest zrealizowana w ponad 80% - informuje Rozwadowski.

- Przy budowie drugiego reaktora EPR we Flamanville we Francji, kierowanej przez EDF, wykorzystano niektóre z fińskich doświadczeń. Co do trzeciego i czwartego reaktora, które powstają w Chinach, nie odnotowano najmniejszych opóźnień w stosunku do harmonogramu. Projekt Taishan to dowód na to, że realizacja projektów EPR może przebiegać sprawnie dzięki wiedzy zebranej na trzech budowach w trzech różnych krajach i w oparciu o międzynarodowy łańcuch dostaw złożony z doświadczonych i wykwalifikowanych partnerów – uważa prezes Areva Polska.


Jak wyjaśnia prezes Areva Polska, jeśli przyjąć harmonogram opublikowany przez Polską Grupę Energetyczną, gdyby spółka wybrała ofertę Arevy, polski reaktor byłby 10 – 12 egzemplarzem tego typu dostarczonym przez tę firmę. - Skoro już przy trzecim nie mamy opóźnień, to możemy powiedzieć, że przy dwunastym nie będzie ich wcale. Jak się coś robi po raz pierwszy to jest ciężko, ale potem, wraz ze zdobywanym doświadczeniem, idzie znacznie łatwiej – mówi.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.