Samochody groźniejsze od elektrowni jądrowych

Przy wydobyciu węgla na świecie co roku ginie kilkaset osób. Po awarii w elektrowni jądrowej w Fukushimie pomocy medycznej udzielono 4 osobom, czyli mniej niż po wypadkach komunikacyjnych w Warszawie w ciągu jednego weekendu - mówi Dariusz Marzec, szef Zespołu Doradztwa dla Sektora Energetycznego w firmie doradczej KPMG.

Budowa elektrowni jądrowych, w przeliczeniu na 1 MW mocy zainstalowanej, będzie droższa od budowy innych źródeł. Jednak długi okres eksploatacji bloków jądrowych powoduje, że prognozowane ceny energii z tego źródła mają być tańsze niż z innych źródeł.

Dariusz Marzec, szef Zespołu Doradztwa dla Sektora Energetycznego w firmie doradczej KPMG wskazuje jednak, że trudno stawiać wiarygodne prognozy długoterminowe, ponieważ otoczenie gospodarki jest zmienne. W jego ocenia przygotowywanie, ile będzie kosztowała energia z elektrowni jądrowych za 30 lat ma bardzo ograniczone zastosowanie 

- Nikt nie wie, jakie będą ceny energii za 25-30 lat, nie wiemy nawet czy za pół roku będzie strefa euro. Musimy kierować się więc zdrowym rozsądkiem i dywersyfikować źródła energii. Technologia jądrowa jest stosowana na całym świecie i Polska również powinna z niej skorzystać. Jesteśmy otoczeni krajami, gdzie energetyka jądrowa już jest rozwinięta - mówi Dariusz Marzec. 

Zwraca uwagę, że paliwo jądrowe można kupić w blisko 20 krajach na zupełnie rynkowych zasadach, więc nie ma zagrożenia uzależnienia się od dostaw tylko jednego czy kilku dostawców. 

Duże emocje budzą także kwestie bezpieczeństwa elektrowni jądrowych. 
- To co obserwujemy wokół bezpieczeństwa elektrowni jądrowych posiada znamiona histerii. Wypadek w elektrowni w Czernobylu był wynikiem błędu ludzkiego, awaria w elektrowni Fukushimie była skutkiem katastrofy naturalnej. Wnioski z obydwóch przypadków znalazły odzwierciedlenie zarówno w wymogach projektowych jak i operacyjnych procedurach dla nowo budowanych elektrowni. W obu przypadkach to nie technologia jądrowa była bezpośrednią przyczyną awarii - podkreśla Dariusz Marzec. 

Przypomina, że operatorzy i właściciele elektrowni jądrowych na całym świecie stosują zasady zarządzania ryzykiem, które zmniejszą ryzyko wystąpienia awarii prawie do zera. 

Dodaje, że przy wydobyciu węgla na świecie co roku ginie kilkaset osób, po awarii w elektrowni jądrowej w Fukushimie pomocy medycznej udzielono 4 osobom, (żadna osoba nie była hospitalizowana z powodu napromieniowania) czyli mniej niż po wypadkach komunikacyjnych w Warszawie w ciągu jednego weekendu. 

Dariusz Marzec porównuje awarie elektrowni jądrowych do katastrof lotniczych: jeśli do nich dojdzie to są spektakularne, ale lotnictwo jest wciąż najbezpieczniejszym środkiem transportu. 

Zwraca uwagę, że poważna awaria jądrowa może być uciążliwa dla osób mieszkających wokół takiego obiektu, ale porównuje to z wpływem górnictwa węgla kamiennego na Śląsku. 

- Podziemna eksploatacja węgla również powoduje znaczne szkody na powierzchni, co widać na przykładzie praktycznie całego Górnego Śląska. Tysiące ludzi odczuwają tam uciążliwości związane z występowaniem szkód górniczych i w skrajnych przypadkach muszą opuszczać walące się domy - dodaje Dariusz Marzec. 

Różnica jest taka, że ryzyko wystąpienia uciążliwości związanych z awarią elektrowni atomowej jest bliskie zeru a w przypadku działalności energetyki konwencjonalnej występują cały czas przez dziesięciolecia.

FOT: PTWP (Piotr Waniorek)

Autor: Dariusz Ciepiela

Źródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.