Szanse polskiego przemysłu na udział w energetyce jądrowej Finlandii

W kwietniu br. planowana jest wizyta z udziałem przedstawicieli polskiego przemysłu zainteresowanego udziałem w budowie kolejnych bloków jądrowych w Finlandii.

Polski przemysł posiada już spore doświadczenia ze współpracy z fińskim sektorem jądrowym. Na budowie bloku jądrowego Olkiluoto III pracowało wiele polskich przedsiębiorstw, m.in. Elektrobudowa czy Energomontaż Północ Gdynia. W pewnym momencie budowy tego bloku polscy pracownicy byli drugą, po Finach, grupą narodowościową.
Budowa Olkiluoto III zmierza powoli do końca, ale Finlandia planuje budowę dwóch kolejnych bloków jądrowych – Olkiltuoto IV oraz Hanhikivi.Projekt Olkiltuoto IV wciąż jest na etapie planowania, ale w przypadku bloku Hanhikivi sprawy są znacznie bardziej zaawansowane. Przypomnijmy, że w ostatnich dniach grudnia 2013 r. został podpisany kontrakt pomiędzy rosyjską grupą Rosatom, reprezentowaną przez spółkę Rusatom Overseas a fińską grupą Fennovoima. Budowę elektrowni zaplanowano w pobliżu miejscowości Pyhäjoki. Wraz z kontraktem na budowę elektrowni atomowej zawarto ze spółką TVEL 10-letni kontrakt paliwowy dla przyszłej elektrowni o wartości 450 mln. euro. Z kolei w grudniu 2014 r. parlament Finlandii przyjął nowelizację tzw. decyzji zasadniczej w sprawie budowy elektrowni jądrowej Hahnikivi. Decyzja oznacza zezwolenie na mniejszościowy udział Rosjan w tej inwestycji, ale wejdzie do niej też koncern Fortum.W Hanhikivi zbudowany zostanie reaktor WWER (wodno-wodny reaktor energetyczny) o mocy 1200 MWe.Z pewnością polskie przedsiębiorstwa mają szanse na zawarcie kontraktów przy budowie bloku Hanhikivi, a zdobyte tam doświadczenia mogą być wykorzystane w budowie elektrowni jądrowej w Polsce.Przypomnijmy, że w styczniu br. podobna misja polskiego przemysłu uczestniczyła w warsztatach w Wielkiej Brytanii. W misji uczestniczyli przedstawiciele polskich izb gospodarczych, konfederacji pracodawców, ośrodków naukowych, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Polskiej Grupy Energetycznej oraz Ministerstwa Gospodarki, którzy spotkali się z brytyjskimi odpowiednikami.
Źródło: wnp.pl
 


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.