Terapia antynowotworowa: AREVA uruchamia Laboratorium im. Maurice Tubiana, w celu produkcji izotopu ołowiu 212 o właściwościach leczniczych

Francuski koncern energetyczny AREVA uruchamia laboratorium w celu wytwarzania izotopu ołowiu 212, pozyskiwanego z wypalonego paliwa jądrowego, o właściwościach leczniczych, stosowanego w terapii antynowotworowej. Laboratorium mieści się we francuskiej miejscowości Bessines-sur-Gartempe.

 AREVA Med, firma zależna francuskiego koncernu energetycznego AREVA, który w Polsce ubiega się o kontrakt na budowę elektrowni jądrowej, pracuje na projektem dotyczącym przemysłowej produkcji ołowiu 212 - izotopu medycznego stosowanego w terapii antynowotworowej. Jedyne na świecie tego rodzaju laboratorium rozpocznie pracę w 2013 roku. Jego nazwa pochodzi od imienia i nazwiska profesora Akademii Nauk - Maurice Tubiana, którego praca naukowa na temat problematyki nowotworów spotkała się ze światowym uznaniem.

 

 Anne Lauvergeon, prezes firmy AREVA, oświadczyła: “Wybudowanie Laboratorium Maurice Tubiana jest odzwierciedleniem zdeterminowania firmy AREVA w zakresie wprowadzenia innowacyjnej terapii antynowotworowej i uczynienia jej dostępnej zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy tak szybko, jak to możliwe. Lecznicze właściwości ołowiu 212, pozyskiwanego z wypalonego paliwa nuklearnego, zostały odkryte przez naszych pracowników, co uważamy za chlubę naszej firmy”.

 Oficjalne otwarcie laboratorium jest następstwem przyznania firmie AREVA Med przez amerykańskie władze w styczniu b.r. zgody na rozpoczęcie klinicznych testów nowej terapii antynowotworowej z wykorzystaniem ołowiu 212. Innowacja w dziedzinie medycyny nuklearnej polega na możliwości pozyskania izotopów o właściwościach leczniczych. Dzięki Laboratorium im. Maurice Tubiana produkcja rzadkiego izotopu ołowiu 212 umożliwi leczenie najbardziej złośliwych przypadków nowotworów.

Fot. Areva


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.