Umowa Westinghouse z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, Dariusz Ciepiela, wnp.pl

Firma Westinghouse Electric Company podpisała 8 września br. porozumienie z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. W wyniku porozumienia rozpoczęto prace nad szczegółową analizą ulokowanych w Gdańsku i Gdyni zasobów produkcyjnych, które mogą zostać wykorzystane do produkcji modułów elektrowni atomowej.

Uruchomienie takiej produkcji oznaczałoby utworzenie ok. 500 nowych miejsc pracy.

Jeśli proces będzie przebiegał zgodnie z oczekiwaniami, zakłady produkcyjne ulokowane na Pomorzu mogłyby wytwarzać wielkogabarytowe komponenty elektrowni atomowej AP1000. Produkowane w Polsce moduły będą mogły być wykorzystywane nie tylko lokalnie, ale również trafiać na ważne rynki europejskie, w tym do Wielkiej Brytanii i Czech. Skala i harmonogram tych projektów zapewniłyby zlecenia oraz zatrudnienie w polskiej branży stoczniowej przez kolejne dziesięciolecia.

Westinghouse zapewnia, że na reaktor AP1000 złożono więcej zamówień niż na jakikolwiek inny reaktor generacji III lub III+. Elektrownia spełnia najwyższe obowiązujące standardy, co potwierdziły liczne instytucje certyfikujące na świecie, a jej unikatowy, modułowy charakter pozwala korzystać z efektów skali przy obsłudze przez jeden zakład produkcyjny produkcji elementów reaktorów na wiele rynków.

- Władze Pomorza i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna były niezwykle pomocne w ostatnich tygodniach, w ciągu których prowadziliśmy ocenę zlokalizowanych w regionie możliwości produkcyjnych pod kątem utworzenia tu naszego centrum produkcyjnego na region Europy. Wierzymy, że jeśli PGE wybierze reaktor AP1000 jako preferowaną technologię, Pomorze będzie idealną lokalizacją dla naszego programu
produkcyjnego. Będziemy kontynuować nasz dialog z lokalnymi władzami w celu utworzenia i utrzymywania na Pomorzu najbardziej zaawansowanego zakładu produkcyjnego w Europie - mówi Anders Jackson, prezes Westinghouse na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

Źródło: wnp.pl

Autor: Dariusz Ciepiela


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.