Wiceminister Trojanowska o energii jądrowej w XXI wieku.

- Energia jądrowa jest dla wielu krajów szansą na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, zmniejszenie wpływu gwałtownych wahań cen paliw kopalnych oraz łagodzenie efektów zmian klimatycznych – powiedziała Pełnomocnik Rządu ds. polskiej energetyki jądrowej Hanna Trojanowska podczas Międzynarodowej Konferencji Ministerialnej „Energia jądrowa w XXI wieku”. Spotkanie odbyło się 27-29 czerwca 2013 r. w Sankt Petersburgu.

Wiceminister Trojanowska wskazała na środowiskowe i klimatyczne aspekty w Programie polskiej energetyki jądrowej. Podkreśliła, że polski program energetyki jądrowej jest strategiczną odpowiedzią na konieczność spełnienia celów polityki energetycznej. – Najważniejsze z nich dotyczą zapewnienae długoterminowych dostaw energii, utrzymania jej cen na dopuszczalnym poziomie, redukcji emisji CO2 oraz bezpieczeństwa użytkowników – powiedziała.

- Projekt budowy polskiej elektrowni jądrowej jest największym wyzwaniem w historii polskiego rynku energii elektrycznej i całej gospodarki, szczególnie że wdrażany jest on od podstaw – podkreśliła wiceminister Trojanowska. Dodała, że projekt jest wielowymiarowym i długoterminowym przedsięwzięciem, wspierającym konkurencyjność gospodarki, przy aktywnym udziale przemysłu jądrowego. - Cenną pomoc otrzymujemy od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Podczas międzynarodowych spotkań i misji korzystamy z najlepszych praktyk krajów członkowskich – zaznaczyła.

Uczestnicy konferencji  podkreślali, że dla wielu krajów energia jądrowa jest sprawdzoną, czystą, bezpieczną i ekonomiczną technologią, która będzie odgrywać szczególnie ważną rolę w XXI wieku. Jej zastosowanie pomoże w osiągnięciu bezpieczeństwa energetycznego i zrównoważonego rozwoju.

***

Konferencję zorganizowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, we współpracy z Agencją Energii Jądrowej OECD. Gospodarzem spotkania był rząd Federacji Rosyjskiej, reprezentowany przez  Rosatom.  W spotkaniu udział wzięło 500 uczestników (w tym  38 ministrów), reprezentujących 89 krajów i 7 organizacji międzynarodowych.

Następna konferencja ministerialna planowana jest za 4 lata.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.