Zielone światło dla polskiej energetyki jądrowej, Magdalena Szlaz, elektrownia-jadrowa.pl

W piątek 13.05.2011 sejm zaakceptował projekty ustaw prawa atomowego. Jeśli wejdzie ono w życie zgodnie z harmonogramem, czyli do końca tego półrocza wówczas możliwe będzie przejście do drugiego etapu jakim jest wybór lokalizacji oraz technologii jądrowej dla pierwszej w Polsce tego typu siłowni

Prace nad dwiema ustawami – o inwestycjach w elektrownie jądrowe oraz prawo atomowe- trwały zaledwie jeden miesiąc. Zaakceptowane przez sejm prawo atomowe ma kolejno trafić pod obrady Senatu. Jeśli prace legislacyjne zakończą się zgodnie z planem czyli z dniem 1 lipca wejdą już w życie, wizja uruchomienia pierwszego bloku elektrowni jądrowej w 2020 roku wydaje się być coraz bardziej realistyczna. Zakończenie procesu uchwalenia niezbędnych ustaw zapoczątkuje tym samy etap drugi, w którym firma PGE, inwestor, będzie mogła wybrać lokalizację pod elektrownię. Podobno wstępna lista ma być gotowa w ciągu nabliższych dwóch miesięcy.

- W czerwcu lub w lipcu przedstawimy listę dwóch lokalizacji i trzecią rezerwową - mówi Michał Ciepliński, prezes PGE Energia Jądrowa.

Wybór lokalizacji niestety nie jest jednoznaczny z rozpoczęciem prac. Aby elektrownia jądrowa mogła stanąć niezbędne jest poparcie społeczne, a zwłaszcza zgoda mieszkańców terenów, które brane są pod uwagę jako potencjalna lokalizacja pod elektrownię. Po uzyskaniu zgody przeprowadzone zostaną stosowne badania i analizy dotyczące wpływu inwestycji na środowisko.  

Do tej pory Ministerstwo Gospodarki w roli lokalizacji wymieniało Żarnowiec (woj. Pomorskie), Kopań (woj. Zachodniopomorskie) oraz Lubiatowo-Kopalino (woj. Pomorskie).

 

Szybkie uchwalenie ustaw i przejście do etapu drugiego jakim jest wybór technologii jest niezwykle ważne dla potencjalnych dostawców technologii jądrowej, których PGE zaprosi do przetargu. Na chwilę obecną wymienia się francuski EdF i AREVA, amerykańsko-japoński Westinghouse oraz GE Hitachi. Niewykluczone, że w przetargu udział weźmie również koreański koncern energetyczny Kepco. Na razie rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. Pierwszy reaktor ma ruszyć do końca 2020 r. Nie wyklucza się też rozpoczęcia po 2020 r. budowy kolejnych elektrowni.


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.