Zintegrowany przetarg jądrowy na wiosnę, wnp.pl

PGE Energia Jądrowa zapowiada, że ogłoszenie zintegrowanego przetargu na m.in. dostawcę technologii i partnera strategicznego nastąpi wiosną przyszłego roku.

 

- W lutym tego roku PGE przyjęła strategię i harmonogram zakładający wybudowanie pierwszego bloku w pierwszej elektrowni jądrowej w 2023 roku - mówi Aleksander Grad, prezes PGE EJ.

Fot. mat. pras.

PGE Energia Jądrowa ( PGE EJ) prowadzi rozmowy informacyjne z potencjalnymi partnerami do budowy elektrowni jądrowej. Ich powód to zmiana podejścia PGE EJ do atomowych postępowań przetargowych. Zamiast kilku ma być jedno zintegrowane , w ramach którego PGE EJ chce szukać grup firm, czy konsorcjów, które w jednym podejściu zaproponują m.in. dostawcę technologii, generalnego wykonawcę i partnera strategicznego. Prowadzone obecnie rozmowy mają potrwać do 10 października b.r, a sam przetarg ma być wszczęty w przyszłym roku.

- Po fazie wstępnej, która już się rozpoczęła wejście w postępowanie konkurencyjne nastąpi wiosną 2013 roku – mówi Aleksander Grad, prezes PGE EJ.

Spośród trwających obecnie dużych przetargów ważnych dla dalszej realizacji projektu atomowego PGE – wybór inżyniera kontraktu i firmy mającej zbadać lokalizacje - wcześniej, a mianowicie do końca tego roku powinien zostać zdaniem PGE EJ zostać wybrany wykonawca badań lokalizacyjnych. Uruchomienie w 2023 roku pierwszego bloku w pierwszej elektrowni jądrowej PGE EJ ocenia raczej jako wariant optymistyczny. 

- W lutym tego roku PGE przyjęła strategię i harmonogram zakładający wybudowanie pierwszego bloku w pierwszej elektrowni jądrowej w 2023 roku. To jest termin nadal realny, ale zważywszy na przeszkody prawne, które mogą się pojawić w związku na przykład z uzyskiwaniem decyzji administracyjnych, traktujmy go jako wariant optymistyczny. W wariancie bazowym zakładającym, że wszelkie decyzje zapadają w ostatnich możliwych terminach - termin uruchomienia pierwszego bloku jądrowego to 2024 rok – mówi Aleksander Grad. 

Autor: Ireneusz Chojnacki
Źródło: wnp.pl


 

Kalendarz wydarzeń

Mon Tue Wed Thu Fri Sat San
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
O portalu | Korzystanie z serwisu | Kontakt w sprawie partnerstwa | Zastrzeżenia prawne

Wszystkie materiały są objęte prawem autorskim. Przedruk, powielanie, dystrybucja lub w innej, jakiejkolwiek formie, przetwarzanie, bez zgody Wydawcy jest zabroniony. Działania wbrew powyższym zapisom skutkują odpowiedzialnością karną wynikającą z prawa autorskiego i praw pokrewnych.
Copyright © 2010-2016 by elektrownia-jadrowa.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.